Beșiktaș a pierdut dramatic în Franța, dar oferă „jucătorul săptămânii în Europa League”. Până în iarna a fost coleg cu Florin Andone

• Olandezul Ryan Babel, 30 de ani, a fost votat „Jucătorul săptămânii în Europa League„! Venit la Beșiktaș iarna trecută, Babel a deschis scorul în meciul disputat de echipa sa pe Stade des Lumieres, contra francezilor de la Olympique Lyon.

Fanii au putut vota pe site-ul UEFA cel mai bun jucător de seara trecută, ceilalți trei finaliști fiind Iago Aspas (Celta Vigo), Henrikh Mkhitaryan (Manchester United) și Davy Klaassen (Ajax Amsterdam). Ryan Babel a câștigat cu un procent de 34%, fiind  urmat de căpitanu lui Ajax, Davy Klaassen, care a strâns 30% din voturi.

Beșiktaș a pierdut cu 2-1 la Lyon, deși a condus cu 1-0 din minutul 15 până în minutul 83. Tolisso a reușit egalarea pentru gazde, Morel marcând golul victoriei după alte două minute. Meciul a fost întârziat aproape o oră după ce suporterii turci au aruncat cu diferite materiale pirotehnice în direcția susținătorilor francezi, care în disperare de cauză au pătruns pe gazon, pentru a scăpa nevătămați.

Rezultatele Europa League de ieri:

• Anderlecht – Manchester United 1-1 (Dendoncker 86’/ Mkhitaryan 37′)
  • Celta Vigo – Genk 3-2 (Sisto 15′; Aspas 18′; Guidetti 38’/ Boetius 10′; Buffel 67′)
  • Ajax Amsterdam – Schalke 2-0 (Klaassen-pen. 23′, 53′)
  • Olympique Lyon – Beșiktaș 2-1 (Tolisso 83′; Morel 85′ /Babel 15′)

Returul sferturilor de finală va avea loc peste o săptămână, ora de începere a jocurilor fiind tot 22:05.

Publicat: 14 04. 2017, 18:24
Actualizat: 14 04. 2017, 18:25