Au cântat fals. Cum s-a terminat ultimul meci jucat de Rapid Viena înaintea play-off-ului cu FCSB. Cu ce a ieșit în evidență Andrei Ivan

Rapid Viena a pierdut ultimul meci înaintea primei întâlniri cu FCSB în play-off-ul Europa League. Cu Andrei Ivan integralist, Rapid a fost învinsă de LASK Linz, scor 2-1.

La un nivel foarte bun contra lui Slovan Bratislava, pe care a spulberat-o cu 4-0 în returul turului III preliminar din Europa League, vienezii nu au mai repetat aceeași evoluție bună și la Linz. În minutul 65, Ramsebner a deblocat tabela pentru gazde, iar echipa lui Andrei Ivan a egalat târziu, prin Veton Berisha (minutul 85), după un penalty scos de Andrei Ivan și ratat de Christopher Knasmullner, cel care a reușit un hat-trick, joi, contra lui Slovan. Dar 1-1 nu a fost rezultatul final, pentru că Wiesinger a dat lovitura în minutul 89 și i-a administrat lui Rapid Viena prima înfrângere în competiția internă.

Echipa folosită de antrenorul Goran Djuricin: Richard Strebinger – Manuel Thurnwald (Marvin Potzmann, 46), Mario Sonnleitner, Mateo Barac, Boli Bolingoli-Mbombo – Manuel Martic (Deni Alar, 69), Dejan Ljubicic – Aleksandar Kostic (Thomas Murg, 57), Christoph Knasmullner, Veton Berisha – Andrei Ivan.

După o victorie, două egaluri și o înfrângere în primele patru etape, Rapid e pe locul șapte în campionatul Austriei, cu cinci puncte, șapte sub liderul Salzburg.

Publicat: 19 08. 2018, 21:21
Actualizat: 19 08. 2018, 21:27