Au ars la Atena

Moldovenii lui Dulca au rezistat doar o oră în fața unui adversar infinit mai puternic

Vasluiul s-a sufocat la gândul performanței pe care ar fi putut-o realiza. A rezistat aproape o oră în infernul de la Atena, dar a cedat într-un final decoșmar.

Timp de o repriză moldovenii au închis cu exactitatea culoarele spre poarta lui Kuciak. S-au apărat exact, și-au păstrat cumpătul, ținându-i pe greci departe. Jocul de la mijlocul terenului a convenit de minune Vasluiului și după trei reprize, visul grupelor Europa League era ireal de aproape. Mocnită, furia mult mai experimentaților adversari a izbucnit cu forța incendiilor care au devastat acum câteva zile capitala elenă.

Prăbușiți în ultima jumătate de oră

A fost de ajuns o greșeală în minutul 59 pentru ca AEK să deschidă seria care le-a fost fatală moldovenilor. Dulca a dat semnalul de atac, dar golul primit a apăsat mult o echipă totuși neexperimentată. Vasluienii s-au descoperit și au avut o șansă imensă în minutul 73. Din păcate ratarea lui Sergiu Costin a constituit ultima zvâcnire a românilor. Grecii au vrut să încheie conturile și să își scutească suporterii de orice urmă de emoții. 2-0 și aproape imediat, 3-0. Aventura Vasluiului s-a încheiat, dar în ciuda scorului de forfait s-a încheiat frumos. A câștigat experiență, un antrenor dedicat și o echipă care cel puțin în campionatul românes e clar că poate pune probleme oricui.

Vezi mai jos desfășurarea meciului:

Min90+3: Arbitrul fluieră finalul, Vaslui este afară din Europa

Min90: Wesley șutează lamentabil dintr-o lovitură liberă

Min87: Vasluiul se indreaptă spre prima infrângere din cupele europene, in doi ani

Min84: Scocco este înlocuit și este aplaudat în picioare de suporterii lui AEK

Min82: Vasluienii au căzut fizic și nu mai forțează nici măcar golul de onoare

Min79: Scocco reușește dubla cu un șut sec la coltul lung! Vasluiul este afară din Europa

Min75: Vasluiul este afară din Europa după golul lui Scocco. Atacantul l-a lobat pe Kuciak

Min72: Ocazie imensa a Vasluiului, mingea șutată de al 30 de metri lovește bara

Min71: Iese Kafes, intră Nsaliwa

Min69: Iese Zmeu, intra Raul Costin

Min66: Iese Leonardo, intră Tachtsidis

Min62: Majstorovic primește galben, este al doilea, dar arbitrul uită și nu îl elimină

Min59: Grecii deschid scorul prin Manduca. Mijlocașul a lovit cu capul din mijlocul careului

Min57: Wesley ia o minge pe cont propriu, intră în careu, dar mingea iese în coner. Arbitrul arată însă aut de poartă

Min56: Bălace recuperează o minge la centru și meciul pierde iar din ritm

Min54: Buhuș este căzut la pământ, dar grecii nu trimit mingea afară. AEK a intrat în panică

Min49:
Incă o eroare a lui Zubar și grecii au cea mai mare ocazie a meciului. Mingea a trecut milimetric pe lângă poartă

Temwanjera protejează bine o minge, dar arbitrul fluieră fault

Min40: Araujo cere un cartonaș galben pentru Temwanjera, dar îl primește chiar el

Min39:
Atenienii cer un henț la Bălace, arbitrul nu se lasă convins

Min38: Zubar gafează, dar grecii irosesc cea mai mare ocazie

Min36: Fotbaliștii lui Dulca joacă foarte dezinvolt, AEK pare surpinsă de curajul românilor

Min35: Kuciak este aproape de accidentare după o minge plouată, care cade pe plasa porții

Min34: Buhuș faultează din spate, arbitrul îl cheamă la el, dar îl iartă de cartonaș

Min31: Pavlovic faultează la mijlocul terenului. Vasluiul fragmentează foarte mult meciul

Min28: Zubar este cel mai bun jucător al Vasluiul. Zubar oprește un contraatac foarte periculos al grecilor

Min26: AEK scapă pe partea dreaptă, dar Zubar respinge din careu

Min23:  Temwanjera este lansat de Pavlovic, dar nu ajunge mingea

Min20: Wesley este faultat la mijlocul terenului, dar arbitrul nu fluieră nimic. Gerlem risipește acțiunea

Min18:
Meciul se joacă mai mult la mijlocul terenului, grecii preferă să atace prin acțiuni elaborate

Min14: Wesley mai reușește o pasă cu călcâiul, dar Pavlovic sutează departe de poartă

Min11: Moldovenii ies din careu prin Wesley, care găsește o pasă genială spre Gerlem

Min9: Vasluienii sunt înghesuiți în propriul careu, Kuciak reține o minge trimisă pe sus

Min7: Gerlem este lansat, dar este devansat de portarul gazdelor

Min7: Grecii atacă periculos si sunt aproape de gol

Min6: Grecii intra în careu, dar Zubar respinge în ultima clipă o minge periculoasă pentru poarta lui Kuciak

Min5: Vasluiul atacă, dar mingea trimisă de Wesley este risipită de Gerlem

Min2: Grecii au o primă acțiune, dar mingea șutată de Blanco trece departe de poartă

Min1: Incepe meciul!

AEK: 23 Saja, 1 Kafes, 2 Araujo, 4 Geraldo, 5 Majstorovic, 7 Garcia Garcia, 9 Leonardo, 11 Manduca, 14 Makos, 18 Blanco, 32 Scocco
Rezerve: 22 Arabatzis, 8 Nsaliwa, 15 Karabelas, 21 Pavlis, 30 Iordache, 31 Georgeas, 34 Tachtsidis
Antrenor: Dusan Bajevic

VASLUI: 1 Kuciak, 8 Zmeu, 10 Willian Gerlem, 15 Buhuș, 16 Zubar, 17 Bălace, 19 Temwanjera, 20 LjubinkoviÇ, 23 PavloviÇ, 26 Farkaš, 80 Wesley
Rezerve: 81 Hăisan, 4 Genchev, 7 Buhăescu, 14 Akakpo, 18 Gângioveanu, 21 Jovanovic, 30 Costin
Antrenor: Cristian Alexandru Dulca

Publicat: 27 08. 2009, 18:25