Astra – Inverness 0-0. Modești în retur, elevii lui Șumudică se califică în turul trei preliminar

• Astra s-a calificat în turul al treilea preliminar al Europa League, după 1-0 în tur și 0-0 în retur cu scoțienii de la Inverness.
  • La Giurgiu, elevii lui Marius Șumudică au făcut un meci modest, în care primul șut pe poarta adversă a venit abia în minutul 5-1.

Înfrângerea din weekend, 1-5 cu ASA pe teren propriu, a lăsat urme vizibile asupra jocului Astrei. Contra lui Inverness, un adversar cel puțin facil, fotbaliștii antrenați de Marius Șumudică nu s-au regăsit în prima parte a meciului. Timp de 45 de minute, Budescu și compania nu s-au apropiat de poarta apărată de Williams. Mai mult, jocul slab făcut de linia de mijloc le-a permis scoțienilor să aibă două ocazii importante, ambele prin Doran, cel mai valoros jucător al lotului pregătit de John Hughes, dar Silviu Lung Jr. a jucat rolul salvatorului și s-a opus de fiecare dată.

Repriza secundă a început sub semnul unei reveniri a Astrei. Mai agresivi, cu mingea mai mult timp în posesie, giurgiuvenii și-au creat prima șansă de gol în minutul 51, prin Budescu. Același decar și De Amorim au a avut celelalte două ocazii ale românilor, dar niciunul dintre șuturi nu l-au învins pe Williams. Sub presiune pe final, Astra a rezistat și a obținut o calificare chinuită în turul trei preliminar, unde va juca cu maltezii de la Birkirkara sau englezii de la West Ham.

Astra – Inverness 0-0

• Astra: Lung Jr. – Pedro Queiros, Găman, Geraldo Alves, Junior Morais – Seto, Boldrin (Dandea 85) – Enache (Florea 80), Teixeira, De Amorim – Budescu (Lovin 90)
  • Inverness: O. Williams –   Raven, Warren, Meeking, Williams (Foran 78) – Tansey, Wedderburn (Draper 79), Devine, Doran – Christie – Dani Lopez

22:52 Final de meci la Giurgiu, unde Astra obține o calificare chinuită, mai ales prin prisma evoluției din această seară. În turul următor, echipa lui Șumudică va juca cu învingătoarea dintre Birkirkara și West Ham.

22:47 Șumudică face o mutare logică pe acest final. Renunță la Budescu și mizează pe Lovin, un fotbalist înalt, care poate face față duelurilor aeriene cu adversarii masivi.

22:44 Budescu dă cu piciorul șansei de a închide această dublă. Florea îl lasă pe decarul Astrei singur cu portarul, dar șuutul mijlocașului, din prima, e unul modest, care nu pune probleme. Mai sunt 4 minute, fără prelungiri.

23:36 De Amorim demonstrează, pentru prima dată în această seară, de ce Steaua se interesează de serviciile sale. Aripa braziliană intră elegant în careu, pierde pe drum un adversar și finalizează, cu latul la colțul lung, dar balonul trece puțin pe lângă bara porții lui Williams. Șumudică e cu mâinile în cap, știe și el că un gol al lui De Amorim ar fi fost sinonim cu calificarea. Iese Enache, intră Daniel Florea.

22:33 Mai sunt 15 minute, iar jocul Astrei a redevenit unul slab. Totuși, veștile din Malta sunt excelente. La pauză, Birkirkara conduce cu 1-0, scor la care dubla mansă cu West Ham intră în prelungiri. Mai mult, Tomkins, fundașul central al englezilor, a fost eliminat. Așadar, șansă imensă pentru Astra să întâlnească un adversar facil în turul trei preliminar al Europa League.

22:24 Șumudică a făcut o treabă bună la pauză. Scoțienii ajung rar sau foarte rar aproape de careul lui Silviu Lung, iar meciul e dominat de giurgiuveni, care dețin posesia mult mai mult timp. Au apărut cornerele, dominarea teritorială. Ar fi bine să apară și un gol în poarta lui Williams, atât pentru liniștea oferită pe finalul meciului, cât și pentru coeficientul țării.

22:15 Așa da! Budescu recuperează o minge în treimea adversă, nu stă mult pe gânduri, apoi șutează superb din vole, dar Williams respinge cu greu. Astra e o altă echipă în repriza secundă, ceea ce ne bucură.

22:09 Astra a șutat pe poarta lui Inverness! Da, ați citit bine. A fost nevoie de 51 de minute, iar eroul e Budescu, care a trimis din afara careului, mult prea slab pentru a-l pune în dificultate pe Williams. E, totuși, un început.

22:04 S-a reluat partida de la Giurgiu. Vești bune vin, însă, din Malta, unde Birkirkara a deschis scorul în returul cu West Ham. Golul a fost marcat de Fabrizio Miccoli, legendarul atacant italian care a scris istorie pentru Palermo, ajuns în Malta la 36 de ani.

21:50 S-a terminat prima repriză, așa că putem trage concluziile.

• Astra nu se regăsește. Umilită în campionat de ASA, formația lui Șumudică e doar o umbră a echipei din finalul sezonului trecut. Fără vlagă în atac, fără vârf de careu, giurgiuvenii au terminat 45 de minute fără vreun șut pe spațiul porții lui Williams.
  • Limitați tehnic, dar ambițioși, scoțienii pot produce surpriza, dacă sunt lăsați. Pasivitatea Astrei le-a dat încredere elevilor lui Hughes, care pe finalul reprizei au pus presiune la poarta lui Silviu Lung.
  • Budescu e în una din zilele în care dă senzația că nu are chef. Recunoscut pentru inconstanța sa, decarul Astrei și cel mai bun giurgiuvean din ultimele sezoane face până acum un meci modest, plin de greșeli tehnice. Poate va avea, totuși, la dispoziție o lovitură liberă prin care să șteargă evoluția slabă.

21:46 Prelungirile primei reprize puteau aduce golul pentru scoțieni. Christie a șutat violent de la 20 de metri, dar Lung a avut o intevenție superbă, care i-a salvat pe giurgiuveni. E pauză la Giurgiu, după 45 de minute în care Astra nu a șutat pe poarta lui Williams, ba mai mult a fost aproape să intre la cabine în dezavantaj. Șumudică trebuie să-i trezească cumva pe elevii săi.

21:42 Ocazie pentru Inverness. Scoțienii execută lung, în stil britanic, o lovitură de la margine, Christie prelungește de lângă Geraldo Alves, iar Doran reia cu capul. Lung Jr. e atent și reține din nou mingea. Primul semnal de alarmă pentru Astra, care trebuie să se trezească, altfel riscă să părăsească rușinos Europa.

21:39 37 de minute a așteptat Silviu Lung Jr. până să aibă ceva de loc. Doran a pătruns pe partea stângă și a centrat, dar goalkeeper-ul giurgiuvean a reținut lejer. Galben pentru Raven și cam acestea ar fi singurele două evenimente notabile ale primelor 40 de minute. Astra face un nou meci slab, după cel cu ASA.

21:30 Echipa lui Șumudică face un joc cinic, chiar dacă antrenorul se agită pe margine și cere, evident, mai mult de la elevii săi. Până acum meciul e unul închis, slab, fără nicio ocazie de gol și, atenție, fără niciun șut pe poartă.

21:20 Au trecut primele 20 de minute, iar meciul arată exact așa cum trebuie să arate unul dintre o echipă superioară care joacă pe teren propriu și un adversar modest, incapabil să-și creeze ocazii mari. Astra ține bine de minge, linia mediană funcționează foarte bine, iar atacurile scoțienilor sunt, de cele mai multe ori, stopate cu mult înainte să devină periculoase. Totuși, avantajul obținut în primul meci e unul fragil.

21:00 A început partida!

20:32 În cazul unei victorii, Astra are șanse mari să dea în turul următor tot de britanici, dar unii mult mai puternici. West Ham a învins în tur, 1-0, pe Birkirkara din Malta și, dacă nu are parte de una dintre cele mai mari rușini din istorie, iar Astra își onorează statutul de favorită, va fi adversara giurgiuvenilor în runda următoare.

20:26 Între timp, veștile care vin dinspre Botoșani nu sunt cele mai bune. Legia a deschis scorul, are 2-0 la general, iar în acest moment moldovenii au nevoie de trei goluri pentru a se califica.

20:16 Bere, bere și iar bere. Asta au consumat în mod tradițional cei 500 de fani scoțieni veniți în România pentru a-și susține echipa. Având în vedere media de spectatori a Astrei, e destul de clar cine va domina fondul sonor în această seară.

20:07 Bună seara! Mai avem o oră până la meciul dintre Astra și Inverness, returul turului secund din Europa League. În tur, Astra s-a impus cu 1-0, prin golul lui Budescu. Avem și formațiile de start.

Astra – Inverness, returul turului al doilea preliminar din Europa League se joacă joi, de la ora 21:00, la Giurgiu, live blog pe www.prosport.ro

Umilită de ASA Târgu Mureș în ultima etapă de campionat, când a pierdut tot pe teren propriu, scor 1-5, echipa antrenată de Marius Șumudică încearcă să-și revină, iar returul cu scoțienii de la Inverness este ocazia perfectă.

În meciul tur, primul european din istoria lui Inverness, giurgiuvenii au câștigat cu 1-0, grație unui gol înscris din lovitură liberă de Constantin Budescu, cel mai în formă fotbalist din lotul lui Șumudică. Mare favorită la calificare încă de la tragerea la sorți, Astra va primi vizita unei formații care a jucat un singur meci oficial în noul sezon, înfrângerea din prima manșă.

Fără Alibec, atacantul aflat în negocieri cu Steaua, nerefăcut încă după o accidentare, Marius Șumudică va fi nevoit să improvizeze din nou în centrul liniei ofensive, unde, cel mai probabi, Budescu va juca din nou rolul vârfului împins.

Astra – Inverness, echipe probabile

Astra: Lung Jr. – Pedro Queiros, Oros, Geraldo Alves, Junior Morais – Seto, Boldrin, Lovin – Enache, Budescu, Teixeira
Inverness: O.Williams – Warren, Meekings, Devine, Williams – Tansey, Draper, Wedderburn, Doran – Christie – Dani Lopez

Publicat: 23 07. 2015, 22:53
Actualizat: 23 07. 2015, 23:10