Așa s-a terminat Sparta Praga – Trabzonspor, duelul care va decide posibila adversară a Craiovei din playoff-ul Europa League. Finalul de joc a dat toate calculele peste cap

Sparta Praga și Trabzonspor au remizat, scor 2-2, în primul joc din turul III preliminar al Europa League. Învingătoarea din această dublă se va duela cu „U” Craiova CS, în playoff. Asta în cazul în care oltenii vor trece de AEK Atena.

Cu Florin Niță în poartă, Sparta a început perfect partida și a deschis scorul în minutul 16, prin Costa. Turcii au fost dominați clar la Praga, iar gazdele s-au desprins pe tabelă în minutul 68, când Kanga a înscris pentru 2-0. Turcii au marcat un gol crucial în ultimele zece minute. Ekuban a redus din diferență, în minutul 84, iar calculele dublei s-au schimbat destul de mult. Debusolați după primul gol încasat, cehii s-au văzut egalați în minutul 89. Sorloth a înscris din pasa lui Ekuban, iar Florin Niță a fost nevoit să scoată din nou mingea din plasă. S-a terminat 2-2, iar Sparta Praga va avea un meci extrem de dificil în retur.

Returul va avea loc peste o săptămână, în Turcia.

În această vară, Sparta Praga i-a pierdut pe Alex Chipciu și Bogdan Vătăjelu. Primul s-a întors la Anderlecht, după ce i-a expirat împrumutul, iar al doilea a fost răscumpărat de Craiova.