Adrian Porumboiu a găsit vinovatul după penalty-ul scandalos din Elveția: „Bălgrădean, ieși ca lumea!” | EXCLUSIV ProSport Live

CFR Cluj a pierdut dramatic calificarea în 16-imile Europa League, a pus tunurile pe arbitrajul lui Benoit Bastien, dar Adrian Porumboiu crede că vinovat este mai ales Cristi Bălgrădean, la faza decisivă de la Berna, în care Young Boys primește penalty.

Fostul mare arbitru susține că Bălgrădean nu trebuia eliminat, în mod normal, dar subliniază că fostul portar de la FCSB i-a dat prilejul lui Bastien să acorde penalty, prin faptul că și-a lovit și adversarul, în prelungirile unui meci în care s-au acordat nu mai puțin de trei cartonașe roșii.

În plus, Porumboiu a spus că reușita lui Debeljuh a fost neregulamentară, din moment ce atacantul luat de CFR Cluj de la Hermannstadt se afla în ofsaid.

Adrian Porumboiu, după penalty-ul dat împotriva CFR-ului în Elveția: „Bălgrădean, ieși ca lumea!”

„Depinde cum analizăm fazele, dacă o facem cu obiectivitate. Golul marcat de CFR este în condiții neregulamentare, este ofsaid. De aici poate li s-au întors rotițele minții la arbitru, dacă a putut să afle în timp util că a fost o eroare. Vine faza de 11 metri și de roșu. Nu găsesc niciun sens pentru eliminare, pentru protest se dă galben prima dată. Dacă sunt vehemente și e o tentă de violență, atunci e roșu. Bălgrădean era însă cam apatic.

Nu este sub nicio formă cel mai clar penalty care se poate da, dar și intervenția lui Bălgrădean a deschis calea arbitrului să acorde penalty. Dacă l-a dat, Bălgrădean i-a dat circumstanțe atenuante. Bălgrădean, ieși ca lumea! E greu de spus că dai penalty de la televizor. În minutul 90 trebuie să dai un penalty clar, limpede, fără niciun fel de alte interpretări, iar la acest capitol stăm prost”, a spus Adrian Porumboiu, la ProSport Live.

CFR Cluj a terminat grupa din Europa League cu 5 puncte, la egalitate cu ȚSKA Sofia, care a bătut-o joi pe AS Roma, scor 3-1.