6 români au văzut de pe teren cel mai PENIBIL moment al serii în Europa League! FAZA care putea lăsa revelația sezonului acasă

Metalist Hakov s-a calificat in extremis în sferturile de finală ale Europa League, cu o victorie obținută în deplasare, scor 2-1, în fața grecilor de la Olympiakos.

După ce în tur grecii câștigaseră cu 1-0 în Ucraina, Metalist a început slab manșa retur și Olympiakos a deschis scorul în prima repriză.

Ucrainenii au marcat însă în minutele 81 și 86 și au întors soarta calificării.

Arbitrat de o brigadă 100% românească (Ovidiu Hațegan la centru, Zoltan Szekely și Octavian Șovre – asistenți, Alexandru Tudor și Cristi Balaj – arbitri de poartă și Sebastian Colțescu arbitru de rezervă), meciul a avut parte de, probabil, cel mai penibil moment al serii în Europa League.

Metalist a avut șansa să revină în joc în minutul 77, când Devic a executat însă lamentabil o lovitură de la 11 m acordată de Hațegan. Atacantul ucrainean a încercat să-l învingă pe Megyeri cu o scăriță, dar s-a făcut de râs.

Din fericire pentru revelația sezonului în Europa League, Devic și-a răscumpărat greșeala 9 minute mai târziu, când a înscris golul calificării.

Publicat: 16 03. 2012, 13:27
Actualizat: 16 03. 2012, 13:54