Cum au reacționat comentatorii columbieni în momentul în care Ianis Hagi a marcat pentru România! Le-a înghețat sângele în vene: „Ne speriem”

Comentatorii columbieni au avut o reacție uluitoare în momentul în care Ianis Hagi (25 de ani) a marcat pentru România: și-au adus aminte de un moment trăit acum 30 de ani.

România a pierdut partida amicală împotriva Columbiei, 2-3, disputată la Madrid. Golurile României au fost înscrise de Ianis Hagi și Florin Tănase.

Ianis Hagi a înscris primul gol al României din amicalul de lux împotriva Columbiei. Un post de televiziune sud-american a comparat reușita fiului „Regelui” cu cea a tatălui său, de la meciul de debut al „tricolorilor” de la Campionatul Mondial din 1994.

„Nu avea cum să rateze! Golul ne provoacă un deja-vu, care ne face să ne amintim (nr. golul lui Hagi marcat împotriva Columbiei în 1994) și să ne speriem”, au spus comentatorii columbieni, potrivit AS.ro.

Atunci, Gică Hagi a înscris un gol de generic, în victoria României cu Columbia, 3-1. Pe lângă reușita fostului mijlocaș, România a mai punctat prin „dubla” lui Florin Răducioiu.

• Gică Hagi a marcat trei goluri la Cupa Mondială 1994

Ianis Hagi, elogiat de presa din Spania

Jucătorul celor de la Deportivo Alaves a fost apreciat de presa spaniolă, după prestația din amicalul de lux cu Columbia. Publicația spaniolă Marca este de părere că Ianis Hagi „a revoluționat România”.

„Repriza a doua a început cu parada lui Moldovan la șutul lui Luis Diaz, dar cu dominarea României, cu un mare Hagi. După o acțiune care s-a încheiat cu șutul pe lângă poartă al lui Cordoba, câteva minute mai târziu, Hagi a făcut 3-1 și a avut ocazia de a face 3-2, dar mingea a trecut pe lângă bară. Ultimele minute au fost cu ocazii de ambele părți și un gol de la Tănase care a dus scorul la 3-2. Victorie pentru Columbia”, se arată în publicația spaniolă, Marca.

Cifrele lui Ianis Hagi

Ianis Hagi a sosit la Deportivo Alaves, sub formă de împrumut, la începutul acestui sezon. Glasgow Rangers a luat decizia de a-l detașa, pe durata unei stagiuni, pe român pentru a-și reveni în formă.

Pentru formația de pe „La Mendizarozza”, mijlocașul a evoluat în 22 de partide, însă numai în șapte meciuri a jucat mai mult de o repriză. În tricoul lui Deportivo Alaves, Ianis Hagi a marcat două goluri, ambele împotriva lui Deportivo Murcia, în prima rundă a Cupei Spaniei.

Românul are în palmares un titlu de campion al Superligii, un titlu de campion al Belgiei, un titlu și o Cupă a Scoției.

• 33 de selecții are Ianis Hagi pentru prima reprezentativă a României și cinci goluri marcate.
  • Cota de piață a românului este de 2.5 milioane de euro, conform Transfermarkt.
Publicat: 27 03. 2024, 21:44
Actualizat: 28 03. 2024, 12:25