Xavi Hernandez, atac dur la adresa selecționerului Luis Enrique. „Trebuie să accepți criticile când nu ai vreun jucător de la Real Madrid!”

Spain's manager Luis Enrique celebrates after Ferran Torres scored his side's third goal during the Euro 2020 soccer championship round of 16 match between Croatia and Spain at the Parken Stadium in Copenhagen, Monday June 28, 2021. (Stuart Franklin, Pool Photo via AP)
Vezi galeria foto - 2 poze

Xavi Hernandez (41 de ani) a lansat un atac dur la adresa lui Luis Enrique, selecționerul echipei naționale a Spaniei.

Deși echipa națională a Spaniei s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European 2020, acolo unde se va duela cu Elveția, dar Xavi Hernandez nu a ezitat ocazia să îl taxeze pe selecționerul ibericilor.

Înaintea partidei din sferturile de finală de la EURO 2020, Xavi Hernandez a vorbit despre situația actuală de la selecționata Spaniei și i-a transmis lui Luis Enrique să învețe să accepte faptul că este criticat.

Xavi Hernandez, atac dur la adresa selecționerului Luis Enrique

Xavi Hernandez crede că Luis Enrique ar fi trebuit să se aștepte să fie criticat, mai ales că a decis să nu cheme la selecționata Spaniei niciun jucător de la Real Madrid.

Critica mi se pare normală, trăim din asta. Cei din jurul naționalei Spaniei sunt foarte critici, au așteptări mari. De aceea este și mai complicat ca Spania să câștige titluri. Am cucerit cu generația noastră, dar a fost mai complicat”a spus Xavi Hernandez, conform AS.com.

Este cu atât mai dificil pentru un antrenor care nu are în lot jucători de la Real Madrid. În cele din urmă trebuie să accepți criticile, să le eviți și să te concentrezi pe jocul tău. Se descurca bine și sunt deja în sferturi”, a mai spus fostul jucător al lui Real Madrid.

Declarațiile lui Xavi Hernandez au venit după ce Luis Enrique, selecționerul echipei naționale a Spaniei, a decis să nu convoace niciun jucător de la Real Madrid pentru EURO 2020.

Spania, duel cu Elveția pentru semifinalele EURO 2020

Echipa națională a Spaniei a reușit să se califice în sferturile de finală ale Campionatului European 2020, acolo unde se va duela cu selecționata Elveției, azi, ora 19.00, Live Video Online pe www.prosport.ro și la TV pe Pro TV.

Selecționata condusă de Luis Enrique a trecut în optimile de finală de la EURO 2020 de Croația, scor 5-3, iar în Grupa E a terminat pe poziția  a doua, cu 5 puncte, la două în spatele Suediei. Spaniolii au bifat o victorie și două remize în cele trei meciuri jucate în faza grupelor.

În cazul în care va trece de Elveția, selecționata condusă de Luis Enrique se va duela în semifinalele Campionatului European 2020 cu Belgia sau Italia, echipe care joacă azi, ora 22.00.

Publicat: 02 07. 2021, 11:34