Ungaria – Franța 1-1 | Maghiarii, egalii campioanei mondiale la EURO 2020! Trupa lui Marco Rossi produce șocul turneului final

Ungaria și Franța au remizat, scor 1-1, în cadrul etapei a doua din Grupa F a Campionatului European 2020.

Maghiarii au produs surpriza acestui turneu final și au deschis scorul în fața campioanei mondiale în prelungirile primei reprize, prin Fiola, care a trecut de Varane și l-a învins pe Lloris, stabilind și rezultatul primei reprize, 1-0 pentru Ungaria.

În partea secundă a jocului, în minutul 66, Mbappe a pătruns în careu pe partea dreaptă, a centrat pentru Griezmann, care a reluat din fața careului de 6 metri, după o deviere a apărăii maghiare. Atacantul Barcelonei a trimis direct în poarta Ungariei și a restabilit egalitatea.

Franța nu a reușit să preia conducerea și partida s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, după ce în prima rundă a învins-o pe Germania, scor 1-0. De cealaltă parte, Ungaria venea după o înfrângere în fața Portugaliei, scor 0-3.

În runda următoare, francezii vor juca în compania Portugaliei, în timp ce Ungaria va întâlni Germania.

FINAL: Ungaria – Franța 1-1

• Au marcat: Fiola 45+2′ / Griezmann 66′

Min. 90+4: Final de meci!

Min. 86: O nouă schimbare pentru Franța: intră Lemar, iese Dembele.

Min. 84: Schimbare în echipa Ungariei: iese Kleinheisler, intră Lovrencsics.

Min. 76: Mută și Franța: ies Pogba și Benzema, intră Tolisso și Giroud.

Min. 75: Schimbare în echipa Ungariei: iese Schafer, intră Cseri.

Min. 69: Pauză de hidratare!

Min. 66: GOOOL FRANȚA! Mbappe pătrunde în careu pe partea dreaptă și centrează în careu pentru Griezmann, care reia din fața careului de 6 metri după o deviere a apărării maghiare ș trimite direct în poarta Ungariei!

Min. 58: Ungurii fac super atmosferă pe „Puskas Arena”!

Min. 57: Prima schimbare în echipa Franței: intră Dembele, în locul lui Rabiot.

Min. 52: Botka vede cartonașul galben, după un fault asupra lui Mbappe.

Min. 46: S-a reluat partida! Fără modificări după pauză!

Min. 45+5: Pauză la Budapesta! Ungaria – Franța 1-0!

Min. 45+2: GOOOL UNGARIA! Fiola trece de Varane, pătrunde în careu, trimite la colțul scurt și îl învinge pe Lloris! Maghiarii deschid scorul în fața campioanei mondiale!

Min. 37: Pogba primește în careu, pe partea dreaptă, și încearcă un șut la colțul scurt, dar mingea lovește plasa laterală.

Min. 36: Rabiot centrează în careu, Benzema cade, dar arbitrul lasă jocul să continue.

Min. 26: Szalai acuză probleme medicale și nu mai poate continua partida. În locul său, intră Nikolics.

Min. 24: Arbitrul acordă o scurtă pauză de hidratare.

Min. 17: Digne centrează foarte bine pentru Mbappe în fața careului de 6 metri, însă acesta trimite cu capul pe lângă poartă!

Min. 1: A început partida!

ECHIPELE DE START:

Ungaria: Gulacsi – Botka, Orban, Szalai – Nagy – Nego, Kleinheisler, Schafer, Fiola – Szalai, Sallai
Rezerve: A. Bogdan, Dibusz, Cseri, Holender, Kecskes, Lang, Lovrencsics, Nikolivcs, Schon, Siger, K, Varga, R. Varga
Selecționer: Marco Rossi

Franța: Lloris – Pavard, Varane, Kimpembe, Digne – Pogba, Kante, Rabiot – Griezmann – Benzema, Mbappe
Rezerve: Mandanda, Maignan, O. Dembele, Dubois, Giroud, L. Hernandez, Kounde, Lemar, Lenglet, Sissoko, M. Thuram, Tolisso