Roberto Mancini a dat din casă după calificarea Italiei în semifinalele EURO 2020: „Asta am simțit la echipa mea!”

italia austria euro 2020

Roberto Mancini, selecționerul în vârstă de 56 de ani al echipei naționale a Italiei, a dezvăluit care este secretul elevilor săi, după calificarea în semifinalele Campionatului European 2020.

Belgia și Italia s-au întâlnit în sferturile de finală ale EURO 2020, iar Squadra Azzurra s-a impus cu scorul de 2-1, datorită golurile marcate de către Barella, în minutul 31, respectiv Insigne, în minutul 44. Pentru belgieni a punctat Lukaku, în prelungirile primei reprize.

În urma acestui rezultat, Italia s-a calificat în semifinalele EURO 2020, unde o va întâlni, marți, 6 iulie, de la ora 22:00 pe Spania, echipă care a învins-o la penalty-uri pe Elveția.

Roberto Mancini, despre secretul Italiei după calificarea în semifinalele EURO 2020

La finalul partidei cu Belgia, selecționerul Roberto Mancini a explicat cum a reușit Italia să ajungă până în această fază competițională și a pus această performanță pe seama dorinței jucătorilor de a arăta că ratarea calificării la Campionatul Mondial din 2018 a fost doar o întâmplare.

„Nu cred că am suferit prea mult pe parcursul meciului cu Belgia. Pentru a elimina o astfel de echipă, ai nevoie de o evoluție la cel mai înalt nivel din partea fiecărui jucător și asta e exact ce s-a întâmplat.

Secretul nostru e că am progresat de la meci la meci, deși am întâlnit formații care ne-au probleme. Încă mai avem de îmbunătățit anumite aspecte în jocul nostru. Am simțit la echipa mea în principal dorința de a arăta că Italia e o forță, că ratarea prezenței la Mondialul din 2018 e doar un ghinion din trecut”, a spus Roberto Mancini, potrivit Gazzetta dello Sport.

Italia l-a pierdut însă pe Leonardo Spinazzola, fundașul stânga în vârstă de 28 de ani al lui AS Roma, care a ieșit plângând de pe teren în minutul 77 al meciului cu Belgia, după ce a simțit dureri la piciorul stâng, fără însă a intra în contact cu vreun adversar.

Cealaltă semifinală se va da între învingătoarea meciului dintre Ucraina și Anglia și câștigătoarea partidei dintre Cehia și Danemarca, ambele partide fiind programate sâmbătă, 3 iulie.

Publicat: 03 07. 2021, 17:01
Actualizat: 03 07. 2021, 17:05