Ovidiu Hațegan, delegat la meciul Elveția – Spania din sferturile EURO 2020. În trecut, românul și-a atras critici după un meci al evețienilor

Arbitrul român Ovidiu Hațegan a fost delegat ca al patrulea oficial la meciul dintre Elveția și Spania, din cadrul sferturilor de finala de la EURO 2020. Vestea vine după ce, în 2017, și-a atras critici tot din cauza unui meci al naționalei Elveției.

Partida va avea loc pe 2 iulie, la Sankt Petersburg, în Rusia, după ce Elveția a trecut în optimi de Franța și Spania a învins-o pe Croația.

Meciul va fi condus de Michael Oliver la centru, în timp Stuart Burt şi Simon Bennett vor fi arbitri asistenţi.

Haţegan a condus la centru două meciuri de la EURO 2020, Polonia – Slovacia (1-2) şi Italia – Ţara Galilor (1-0), arătând în fiecare câte un cartonaş roşu, polonezului Grzegorz Krychowiak, respectiv galezului Ethan Ampadu.

De asemenea, Haţegan a fost al patrulea oficial la meciul Portugalia – Franţa (2-2), precum şi la jocul Danemarca – Ţara Galilor (4-0), din optimi.

În 2017, în timpul meciului Irlanda de Nord – Elveția din barajul pentru calificarea la Campionatul mondial din 2018, câștigat de Elveția cu 1-0, Ovidiu Hațegan a acordat un penalti controversat.

Centralul din Arad a considerat drept henţ intervenţia lui Corry Evans din minutul 58 şi i-a acordat şi cartonaş galben mijlocaşului. Totuși, decizia de a acordat o lovitură de pedeapsă Elveției a fost aspru criticată.

Decizia lui Hațegan a fost comentată aspru în Irlanda de Nord. „Elvețienii nici măcar n-au cerut penalty, ceea ce e și mai rău pentru arbitru. E ridicol să dai un astfel de penalty. Au fost două decizii împotriva noastră. Un cartonaș roșu neacordat Elveției și acum asta. E dureros”, a transmis atunci comentatorul BBC și fostul internațional Keith Gillespie.

Publicat: 30 06. 2021, 12:49