Moment istoric la EURO 2020: primul gol înscris în deschiderea Campionatului European a fost un autogol | FOTO

Primul meci de la EURO 2020, dintre Turcia și Italia, terminat cu victoria formației antrenate de Roberto Mancini cu scorul de 3-0, a adus și un moment fără precedent: primul gol înscris în deschiderea Campionatului European a fost un autogol.

Merih Demiral a trimis mingea în propria poartă în a doua repriză. Fundașul lui Juventus i-a „trădat” pe turci pe fondul unei presiuni constante.

Italia a reușit să deschidă scorul în minutul 53, după o acțiune fantastică a lui Domenico Berardi pe partea dreaptă. El a centrat cu forță în careu, iar Demiral a deviat mingea în poartă.

Este pentru prima dată în istorie când primul gol de la un Campionat European este un autogol.

Italia a făcut spectacol în primul meci de la Euro 2020! Echipa lui Roberto Mancini a dat de pământ cu Turcia și s-a impus clar, scor 3-0.

La pauză, scorul a fost 0-0, însă Italia a fost de neoprit în repriza secundă. După autogolul lui Demiral, Turcia n-a mai contat, iar Immobile și Insigne au reușit să înscrie și ei, în partida de la Roma.

Partida Turcia – Italia s-a disputat în cadrul Grupei A, din care mai fac parte Elveția și Țara Galilor.

Publicat: 12 06. 2021, 00:32