Mesaj emoționant de la selecționerul danez pentru marele absent al revelațíei turneului Euro 2020: „Mă gândesc la Christian Eriksen în fiecare zi”

5571806 01.07.2018 Denmark’s Christian Eriksen controls a ball during the World Cup Round of 16 soccer match between Croatia and Denmark at the Nizhny Novgorod stadium, in Nizhny Novgorod, Russia, July 1, 2018. Grigoriy Sokolov / Sputnik/ Hepta / Sport Pictures

Kasper Hjulmand, selecționerul naționalei de fotbal a Danemarcei, a declarat sâmbătă seară că este foarte mândru reuşita accederii într-o nouă fază şi că şi-ar fi dorit ca pe teren să fi fost şi Christian Eriksen la Euro 2020.

Reprezentativa Danemarcei s-a calificat, sâmbătă, în semifinalele Campionatului European de fotbal, trecând în sferturile de finală de selecţionata Cehiei, scor 2-1, pe Stadionul Olimpic din Baku. A fost un meci spectaculos, tranșat de nordici.

Danemarca va juca prima sa semifinală europeană după o pauză de 29 de ani, ultima dată cucerind şi trofeul. Se întâmpla la Euro 1992 în Suedia.

Danezii, care au ridicat ritmul de joc cu fiecare meci disputat, vor disputa pe 7 iulie în penultimul act, pe Wembley, partida contra Angliei.

“Am început meciul foarte bine, în repriza a doua am avut ceva mai multe dificultăţi. Cehia a luptat bine, a fost un meci mare, conform aşteptărilor. Sunt foarte mândru că suntem în semifinalele Euro.

Încă mă gândesc la Christian Eriksen în fiecare zi. Mă bucur că a supravieţuit. Îmi spun mereu că ar fi fantastic să îl vedem jucând. El face încă parte din echipă”, a spus Hjulmand, vizibil emoționat la conferința de presă.

Naţionala de fotbal a Danemarcei s-a calificat în semifinalele EURO 2020, după ce a învins echipa Cehiei cu scorul de 2-1 (2-0), loc sâmbătă seara, pe Stadionul Olimpic din Baku.

Danemarca va juca a treia sa semifinală la EURO, după cele din 1982 şi 1992.

Danezii s-au impus prin golurile marcate de Thomas Delaney (5), Kasper Dolberg (42), în timp ce pentru cehi a înscris golgheterul Patrik Schick (49).

Publicat: 04 07. 2021, 09:33
Actualizat: 04 07. 2021, 09:35