Matthijs de Ligt, cu moralul la pământ după eliminarea din Olanda – Cehia și ratarea calificării în sferturile EURO 2020: „Din cauza mea am pierdut”

BUDAPEST, 27-06-2021 PuskasArena, Round of 16 of EURO2020 between Netherlands and Czech Republic. Netherlands player Matthijs de Ligt and Netherlands player Wout Weghorst,Image: 618180838, License: Rights-managed, Restrictions: *** World Rights Except Austria and The Netherlands ***, Model Release: no, Credit line: Profimedia

Matthijs de Ligt, fundașul central în vârstă de 21 de ani al lui Juventus, își asumă vina eliminării Olandei de la EURO 2020, după meciul cu Cehia.

Olanda și Cehia s-au întâlnit în cadrul optimilor de finală ale Campionatului European 2020, iar cehii s-au impus cu scorul de 2-0, după golurile marcate de către Holes, în minutul 68, respectiv Schick, în minutul 80.

Matthijs de Ligt și-a lăsat echipa în inferioritate numerică încă din minutul 55, după un henț comis în apropierea propriului careu.

Matthijs de Ligt, eliminat în Olanda – Cehia, își asumă vina ratării calificării în sferturile EURO 2020

La finalul partidei, Matthijs de Ligt și-a asumat responsabilitatea ratării acestei calificări în sferturile de finală ale Campionatului European 2020, însă a declarat și că Olanda ar fi meritat să treacă de Cehia.

„Evident că este dureros. Practic am pierdut meciul din cauza a ce am făcut eu. Privind în urmă, cred că ar fi trebuit să las mingea să-şi urmeze cursul. Am simţit că aveam jocul sub control şi am avut câteva ocazii, mai ales în prima repriză. Nici măcar nu am avut senzaţia că cehii şi-au creat prea multe ocazii de a marca, dar evident că eliminarea a făcut diferenţa”, a spus Matthijs de Ligt, după meci.

• 75 de milioane de euro este cota de piață a lui Matthijs de Ligt, potrivit Transfermarkt.
  • 5 trofee are Matthijs de Ligt în palmares: titlul de campion al Italiei, Cupa și Supercupa Italiei, toate cu Juventus, titlul de campion al Olandei și Cupa Olandei, ambele cu Ajax.
  • 27 de meciuri a jucat Matthijs de Ligt pentru Juventus în sezonul trecut din Serie A, reușind să înscrie și un gol.

Până acum știm doar două meciuri din sferturile de finală ale EURO 2020: Italia – Beglia și Cehia – Danemarca. Celelalte două partide vor arăta astfel: Franța/Elveția – Croația/Spania, respectiv Suedia/Ucraina – Anglia/Germania.

Publicat: 28 06. 2021, 10:42
Actualizat: 28 06. 2021, 10:45