„Îți vine să te împuști!”. Jose Mourinho a găsit vinovatul pentru eșecul Franței în fața Elveției la EURO 2020

Franța a fost eliminată, din optimile EURO 2020, de Elveția, scor 3-3 (4-5 d.l.d.d). Iar Jose Mourinho, noul antrenor al lui AS Roma, a identificat vinovatul pentru eșecul Franței.

Kylian Mbappe a ratat cel de al cincilea penalty, pentru Franța, și, astfel, Elveția s-a calificat în sferturi.

În sferturi, Elveția o va înfrunta pe naționala Spaniei.

Mourinho susține că selecționerul Didier Deschamps a făcut o mare greșeală în momentul în care l-a înlocuit pe Griezmann cu Sissoko și, astfel, se face vinovat pentru eșecul Franței.

„Cred că Franța s-a distrat puțin prea devreme. Au jucat fantastic, felul în care au întors rezultatul, incredibil, primul gol al lui Benzema, al treilea gol al lui Pogba. Apoi au început să se distreze. De asemenea, Deschamps a făcut o greșeală la care mă gândesc de multe ori. În timpul unui meci unde există posibilitatea să se joace prelungiri, trebuie să fii foarte atent cu schimbările pe care le faci.

Când faci o schimbare în minutul 89 și îl schimbi pe Griezmann, unul dintre cei mai buni jucători, cu Sissoko, asta este o greșeală imensă. Dacă ar fi fost un meci fără prelungiri, ar fi fost în regulă, dar când există posibilitatea de prelungiri, faci acea schimbare și ei egalează în minutul 91, mergi în prelungiri și îți vine să te împuști pentru că l-ai scos din joc pe Griezmann. În prelungiri, ai ghinionul ca Benzema să se accidenteze și pierzi doi jucători de atac de top.

În prelungiri, nu am simțit că Franța poate câștiga, pentru că nu au avut puterea să o facă. Cred că Deschamps știe că el a făcut această greșeală, ceea ce i se poate întâmpla oricând, dar experiența ne ajută”, a declarat Jose Mourinho pentru TalkSport.

Publicat: 29 06. 2021, 18:46
Actualizat: 29 06. 2021, 18:49