Italia – Spania 1-1 (4-2), în semifinalele EURO 2020 | Squadra Azzurra se califică în finală, după loviturile de departajare!

Italy players celebrate after Jorginho takes the winning penalty Italy v Spain, UEFA European Championship 2020, Semi Final, International Football, Wembley Stadium, London, UK - 6 July 2021,Image: 620023187, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia
Vezi galeria foto - 7 poze

Italia s-a calificat în finala Campionatului European 2020, după ce a învins-o pe Spania la loviturile de departajare.

Cele două formații au remizat, scor 1-1, în cele 120 de minute jucate, după golurile marcate de către Chiesa, în minutul 60, respectiv Morata, în minutul 80.

Atacantul lui Juventus a dus meciul în prelungiri și ulterior la loviturile de departajare.

Italia a transformat patru lovituri de departajare, prin Belotti, Bonucci, Bernardeschi și Jorginho, în timp ce Locatelli a ratat. De cealaltă parte, doar Moreno și Alcantara au înscris. Olmo și Morata au ratat.

Astfel, Italia va juca în marea finală contra câștigătoarei meciului dintre Anglia și Danemarca, programat miercuri, 7 iulie, de la ora 22:00.

FINAL: Italia – Spania 1-1 (4-2 d.p.)

• Au marcat: Chiesa 60′ / Morata 80′

• GOL ITALIA! Jorginho marchează și Squadra Azzurra se califică în finală!
  • OLMO RATEAZĂ! 0-0!
  • APĂRĂ SIMON! Locatelli ratează prima lovitură de departajare! 0-0!

Min. 120: Final! Avem lovituri de departajare!

Min. 109: Schimbare pentru Spania, iese Eric Garcia, intră Pau Torres.

Min. 106: Începe repriza a doua a prelungirilor cu o schimbare în tabăra Spaniei: iese Busquets, intră Alcantara. Mută și Italia: iese Chiesa, intră Bernardeschi.

Min. 105: S-a încheiat prima repriză a prelungirilor!

Min. 91: A început prima repriză a prelungirilor!

Min. 90+3: Arbitrul fluieră finalul, însă urmează prelungiri!

Min. 85: Schimbare pentru Spania: iese Azpilicueta, intră M. Llorente.

Min. 85: Dublă schimbare în echipa Italiei: ies Barella și Insgine, intră Locatelli și Belotti.

Min. 80: GOOOL SPANIA! Morata scapă singur cu portarul și restabilește egalitatea!

Min. 73: Dublă schimbare în echipa Italiei: ies Verratti și Emerson, intră Pessina și Toloi.

Min. 70: Dublă schimbare în echipa Spaniei: ies Oyarzabal și Koke, intră Moreno și Rodri.

Min. 65: Ocazie uriașă pentru spanioli! Oyarzabal primește de la Koke în interiorul careului, însă ratează lovitura de cap și mingea iese în afara terenului.

Min. 62: Mută și Spania: intră Morata, iese F. Torres.

Min. 62: Schimbare în echipa Italiei: intră Berardi, iese Immobile.

Min. 60: GOOOL ITALIA! Chiesa deschide scorul pe Wembley, după un contraatac al italienilor și un șut foarte bun din interiorul careului, la colțul lung!

Min. 53: Primul șut pe poartă pentru Italia! Chiesa trimite printre picioarele lui Alba, dar Unai Simon apără!

Min. 52: Spaniolii scapă pe contraatac și Busquets încearcă un șut din marginea careului, dar mingea trece peste poarta italienilor.

Min. 51: Busquets se alege cu un cartonaș galben, după un fault asupra lui Immobile.

Min. 46: S-a reluat partida! Fără schimbări după pauză!

Min. 45: Pauză pe Wembley!

Min. 25: Ocazie uriașă pentru spanioli! Olmo șutează către poarta italienilor, dar Donnarumma respinge și îndepărtează pericolul!

Min. 1: A început partida!

ECHIPELE DE START:

Italia: Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Emerson – Barella, Jorginho, Verratti – Chiesa, Immobile, Insigne
Rezerve: Sirigu, Meret, Locatelli, Belotti, Berardi, Pessina, Acerbi, Cristante, Bernardeschi, Bastoni, Florenzi, Toloi
Selecționer: Roberto Mancini

Spania: Unai Simon – Azpilicueta, Eric Garcia, Laporte, Alba – Koke, Busquets, Pedri – Ferran Torres, Oyarzabal, Dani Olmo
Rezerve: De Gea, Sanchez, D. Llorente, Torres, M. Llorente, Morata, Moreno, Alcantara, Gaya, Rodri, Ruiz, Traore
Selecționer: Luis Enrique

Stadion: Wembley (Londra)