Istvan Kovacs, atacat după Macedonia de Nord – Olanda 0-3. „Se uită mai întâi la cine e favorită într-un meci!”

Romanian referee Istvan Kovacs during the Euro 2020 soccer championship group F match between North Macedonia and Netherlands, at the Johan Cruyff ArenA in Amsterdam, Netherlands, Monday, June 21 2021. (Koen van Weel/Pool via AP)

Istvan Kovacs a fost atacat de Goran Pandev după meciul pierdut de Macedonia de Nord cu Olanda, scor 0-3.

Experimentatul atacant al echipei naționale a Macedoniei de Nord a răbufnit la adresa lui Istvan Kovacs după un episod care a avut loc în minutul 24 al meciului de la Amsterdam, atunci când Olanda a marcat cu 1-0 prin Depay.

Goran Pandev și Blind au fost implicați într-o contră, iar faza a fost analizată cu ajutorul sistemului VAR înainte ca Istvan Kovacs să valideze golul.

Istvan Kovacs, atacat după Macedonia de Nord – Olanda 0-3

Supărat după meciul cu selecționata Olandei, Goran Pandev s-a luat de Istvan Kovacs, iar macedoneanul susține că până și adversarul Blind a recunoscut faultul pe care l-a făcut, fără a-l sensibiliza însă pe centrarul român.

„M-a călcat. A atins mingea, dar m-a și călcat, a recunoscut asta în fața arbitrului. Știm că arbitrii se uită mai întâi la cine e favorită într-un meci. Dar nu sunt motiv să purtăm doliu după jocul ăsta, am făcut tot ce am putut”, a spus Goran Pandev pentru televiziunea națională de la Skopje, după Macedonia de Nord – Olanda, scor 3-0.

Gorand Pandev se retrage de la naționala Macedoniei de Nord

Pentru Goran Pandev a fost ultimul său meci pentru echipa națională a Macedoniei de Nord la duelul cu Olanda, iar atacantul în vârstă de 37 de ani a fost aplaudat pe teren de coechipierii săi. Totodată, numele acestuia a fost strigat de întreg stadionul în momentul în care a fost schimbat, după 69 de minute.

Macedonia de Nord nu a obținut nicio victoriet în Grupa C de la EURO și a încheiat această fază pe locul 4, cu zero puncte. De partea cealaltă, selecționata Olandei s-a calificat în optimile de finală ale Campionatului European de pe prima poziție, cu 9 puncte, după ce a câștigat toate cele trei meciuri.

Publicat: 23 06. 2021, 15:22