Cornel Dinu știe de ce Italia a câștigat Euro 2020! Unde s-a făcut diferența: „De asta merită cu prisosință triumful!” VIDEO EXCLUSIV ProSport Live

This browser does not support the video element.

Italia a dat marea lovitură și a câștigat Euro 2020, iar Cornel Dinu știe de ce Anglia a pierdut finala chiar pe Wembley.

În direct la ProSport Live, Cornel Dinu crede că totul s-a decis la pauză, într-un moment în care Italia era condusă cu scorul de 0-1 și Anglia a fost superioară în primele 45 de minute.

Trupa lui Roberto Mancini s-a impus în finala Euro 2020 la loviturile de departajare, după ce scorul a fost 1-1 la finalul prelungirilor.

Cornel Dinu, laude pentru Roberto Mancini după câștigarea Euro 2020: „Vedeta Italiei a fost echipa!”

Deși Anglia s-a bazat pe vedete precum Sterling sau Kane, Cornel Dinu știe cum Italia a reușit să egaleze în repriza secundă, prin veteranul Bonucci, iar apoi să împingă meciul la loviturile de departajare.

Portarul Gianluigi Donnarumma a fost desemnat cel mai bun jucător al turneului, iar fundașul Leonardo Bonucci a bifat un record la EURO 2020: a devenit cel mai bătrân fotbalist care a reușit să marcheze într-o finală a Campionatului European, la vârsta de 34 de ani și 71 de zile.

„Lucrurile sunt foarte simple! Vedeta lui Mancini a fost echipa. Italia merită cu prisosință triumful! Înlocuitorii pe care i-a avut Mancini au fost net superiori, i-au surprins pe englezi în repriza a doua. A existat acel spirit de unitate, iar schimbările făcute de Southgate au fost discutabile. Anglia mi s-a părut mai puternică, a avut inițiativa, dar Mancini, cu oameni de mare calitate în staff-ul tehnic, a schimbat jocul echipei la pauză.

El a avut abilitatea de a aduce în prim-plan jucători care păreau ieșiți din circuitul internațional, precum Bonucci și Chiellini. Am avut și eu niște dubii. Există oameni care fac miracole. Mancini vine după un eșec extraordinar al Italiei, n-au fost la Campionatul Mondial din Rusia. A fost o tragedie”, a spus Cornel Dinu, la ProSport Live.

Publicat: 12 07. 2021, 20:08
Actualizat: 13 07. 2021, 01:40