Belgia – Italia 1-2, în sferturile EURO 2020 | Squadra Azzurra obține calificarea în semifinale și va juca împotriva Spaniei!

Italian Nicolo Barella celebrates after scoring during the quarter-finals game of the Euro 2020 European Championship between the Belgian national soccer team Red Devils and Italy, in Munich, Germany, Friday 02 July 2021. Soccer Euro202 Quarter Final Belgium Vs Italy, Munich, Germany - 02 Jul 2021,Image: 619278415, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia
Vezi galeria foto - 10 poze

Italia s-a calificat în semifinalele Campionatului European 2020, după ce a învins-o pe Belgia în sferturi, cu scorul de 2-1.

Scorul a fost deschis în minutul 30, prin Barella, iar Insigne a majorat diferența în minutul 43.

În ultimul minut al prelungirilor, însă, Di Lorenzo l-a faultat pe Doku în careu și Lukaku a transformat fără probleme lovitura de la 11 metri.

În ciuda jocului spectaculos prestat de către cele două echipe, acestea nu au mai reușit să înscrie în partea secundă a jocului, astfel că Italia a obținut calificarea în semifinalele EURO 2020.

În penultimul act al competiției, Italia va întâlni Spania, echipă care a învins-o la penalty-uri pe Elveția, marți, 6 iulie, de la ora 22:00.

FINAL: Belgia – Italia 1-2

• Au marcat: Lukaku 45+2′ / Barella 30′, Insigne 43′

Min. 90+7: Final de meci! Italia se califică în semifinale!

Min. 90+1: Italia mai face o schimbare: iese Chiesa, intră Toloi.

Min. 90: De Bruyne execută o lovitură liberă, iar Berardi nu respectă distanța și vede cartonașul galben. Lovitura liberă se repetă!

Min. 79: Încă o schimbare pentru Italia: iese Insigne, intră Berardi!

Min. 77: S-a accidentat și Spinazzola și cere schimbare! Italianul izbucnește în plâns! În locul său intră Emerson.

Min. 74: Mută și Italia: ies Immobile și Verratti, intră Belotti și Cristante.

Min. 74: Intră Praet, în locul lui Chadli!

Min. 72: Ghinion pentru Chadli! Nici nu a intrat bine și acuză niște probleme medicale.

Min. 70: Dublă schimbare pentru belgieni: intră Mertens și Chadli, ies Tielemans și Meunier.

Min. 61: OCAZIE uriașă pentru Belgia! De Bruyne centrează foarte bine pentru Lukaku, însă acesta nu ajunge la balon.

Min. 46: S-a reluat partida!

Min. 45+3: Pauză la Munchen!

Min. 45+2: GOOOL BELGIA! Lukaku transformă fără probleme lovitura de la 11 metri și reduce din diferență!

Min. 45: Di Lorenzo îl faultează pe Doku în careu și arbitrul dictează penalty pentru Belgia!

Min. 43: GOOOL ITALIA! Insigne își trece și el numele pe tabelă și majorează diferența cu un șut din afara careului!

Min. 30: GOOL ITALIA! Barella primește în careu, scapă dintre trei adversari, șutează la colțul lung și deschide scorul la Munchen!

Min. 27: Chiesa pătrunde în careu pe partea stângă, încearcă un șut la colțul lung, dar mingea este devietă și reținută de către portarul belgian.

Min. 21: Tielemans îi întoarce faultul lui Verratti la doar câteva secunde după ce a fost doborât de italian. Belgianul vede și el cartonașul galben.

Min. 20: Verratti îl faultează pe Tielemans și vede cartonașul galben.

Min. 13: GOL ANULAT! Bonnuci înscrie, după o lovitură liberă executată de către Insigne, însă golul este anulat pe motiv de ofsaid.

Min. 1: A început partida!

ECHIPELE DE START:

Belgia: Courtois – Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen – T. Hazard, Witsel, Tielemans, Meunier – De Bruyne, Lukaku, Doku
Rezerve: Kaminski, Sels, Boyata, Carrasco, Mertens, Denayer, Dendoncker, Benteke, Chadli, Batshuayi, Trossard, Praet
Selecționer: Roberto Martinez

Spania: Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Spinazzola – Barella, Jorginho, Verratti – Chiesa, Immobile, Insigne
Rezerve: Sirigu, Meret, Locatelli, Belotti, Berardi, Pessina, Emerson, Acerbi, Cristante, Bernardeschi, Bastoni, Toloi
Selecționer: Roberto Mancini

Stadion: Allianz Arena (Munchen, Germania)