Un fost campion mondial, cucerit de Bonucci și Chiellini, după calificarea Italiei în semifinalele EURO 2020: „Sunt cel mai buni din lume!”

Leonardo Bonucci (34 de ani) și Giorgio Chiellini (36 de ani), fundașii centrali ai lui Juventus și ai echipei naționale a Italiei, au fost lăudați de către Bastian Schweinsteiger (36 de ani), fostul internațional german, după calificarea în semifinalele EURO 2020.

Belgia și Italia s-au întâlnit în sferturile de finală ale Campionatului European 2020, iar Squadra Azzurra s-a impus cu scorul de 2-1, datorită golurile marcate de către Barella, în minutul 31, respectiv Insigne, în minutul 44. Pentru belgieni a punctat Lukaku, în prelungirile primei reprize.

În urma acestui rezultat, Italia s-a calificat în semifinalele EURO 2020, unde o va întâlni, marți, 6 iulie, de la ora 22:00 pe Spania, echipă care a învins-o la penalty-uri pe Elveția.

Bastian Schweinsteiger, impresionat de Leonardo Bonucci și Giorgio Chiellini, după calificarea Italiei în semifinalele EURO 2020

La scurt timp după calificarea Italiei în semifinalele Campionatului European 2020, Bastian Schweinsteiger și-a exprimat aprecierea pentru cei doi fundași centrali italieni, printr-o postare pe rețelele sociale.

Fost campion mondial cu Germania în 2014, Bastian Schweinsteiger îi consideră pe cei doi apărători ai lui Juventus cei mai buni fundași centrali din lume.

„Bonucci și Chiellini sunt cei mai buni fundași centrali din lume în acest moment”, a scris Schweinsteiger, pe Twitter.

Roberto Mancini a dezvăluit secretul Italiei la EURO 2020

Selecționerul Roberto Mancini a explicat cum a reușit Italia să ajungă până în această fază competițională și a pus această performanță pe seama dorinței jucătorilor de a arăta că ratarea calificării la Campionatul Mondial din 2018 a fost doar o întâmplare.

Italia l-a pierdut însă pe Leonardo Spinazzola, fundașul stânga în vârstă de 28 de ani al lui AS Roma, care a ieșit plângând de pe teren în minutul 77 al meciului cu Belgia, după ce a simțit dureri la piciorul stâng, fără însă a intra în contact cu vreun adversar.

Cealaltă semifinală se va da între învingătoarea meciului dintre Ucraina și Anglia și câștigătoarea partidei dintre Cehia și Danemarca, ambele partide fiind programate sâmbătă, 3 iulie.

Publicat: 03 07. 2021, 19:06