Antoine Griezmann a găsit cauza semieșecului cu Ungaria: „Nu mai suntem obișnuiți cu asta!”. Ce urmează pentru naționala Franței

France's forward Antoine Griezmann (R) celebrates scoring his team's first goal with his teammate France's defender Lucas Digne during the UEFA EURO 2020 Group F football match between Hungary and France at Puskas Arena in Budapest on June 19, 2021.,Image: 616647060, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia

Ungaria și Franța au remizat, scor 1-1, în cadrul etapei a doua din Grupa F a Campionatului European 2020, iar Antoine Griezmann, atacantul în vârstă de 30 de ani al Barcelonei, a pus acest semieșec pe seama suporterilor.

Maghiarii au produs surpriza acestui turneu final și au deschis scorul în fața campioanei mondiale în prelungirile primei reprize, prin Fiola, iar în minutul 66, Griezmann a restabilit egalitatea după o centrare a lui Mbappe și o deviere a apărării maghiare.

Astfel, atacantul francez al Barcelonei a evitat un eșec la EURO 2020.

Antoine Griezmann, după Ungaria – Franța 1-1

La finalul partidei, Antoine Griezmann a explicat că jucătorii nu mai sunt obișnuiți cu o audiență numeroasă precum a fost la Budapesta, la meciul cu Ungaria.

„A fost un meci dificil, cu o audiență numeroasă. Noi ne-am pierdut această deprindere, nu mai suntem obișnuiți cu stadioanele pline. Nu ne-a priit. Terenul a fost uscat, a fost cald afară, o atmosferă apăsătoare, dar știam asta și înaintea meciului.

Ne-au blocat, nu am găsit soluții să îi desfacem. Acum plătim acest lucru. Este un turneu final european, cu națiuni și jucători grozavi. Chiar și împotriva Ungariei este foarte dificil. Îmi amintește de Campionatul Mondial, unde am suferit mult.

Știam că grupa de aici nu este deloc la îndemână. Acum trebuie să ne odihnim și să ne recuperăm pentru meciul cu Portugalia. Sunt încrezător! Formăm un grup deosebit, avem pe banca de rezerve jucători care pot face oricând diferența. Trebuie să ne ridicăm la nivelul din meciul cu Germania (n.r. câștigat cu 1-0)”, a spus Antoine Griezmann, potrivit L’Équipe.

În runda următoare, francezii vor juca în compania Portugaliei, în timp ce Ungaria va întâlni Germania.