Anglia – Scoția 0-0 | Cele două echipe amână calificarea în optimile de finală de la EURO 2020!

Anglia și Scoția au remizat, scor 0-0, în cadrul etapei a doua a Campionatului European 2020.

Cele două reprezentative nu au reușit să se impună în cadrul acestei partide, motiv pentru care deznodământul calificării în optimile de finală de la EURO 2020 se amână.

În etapa următoare, Anglia va întâlni Cehia, iar Scoția va juca împotriva Croației.

În prima rundă a Campionatului European 2020, Anglia a învins-o la limită pe Croația, scor 1-0, datorită golului înscris de către Sterling, în minutul 57. De cealaltă parte, Scoția a pierdut în fața Cehiei, scor 0-2, după o dublă a lui Schick, în minutele 42 și 52.

FINAL: Anglia – Scoția 0-0

Min. 90: Final de meci!

Min. 85: Schimbare pentru Scoția: iese Adams, intră Nisbet.

Min. 79: Robertson îl calcă pe Sterling în careu, englezul cade, dar arbitrul nu dictează lovitură de la 11 metri.

Min. 76: Mută și scoțienii: iese Gilmour, intră Armstrong.

Min. 75: Încă o schimbare în tabăra engleză: iese Kane, intră Rashford.

Min. 63: Schimbare în echipa Angliei: iese Foden, intră Grealish.

Min. 46: S-a reluat partida!

Min. 45: Pauză!

Min. 35: 65%-35% este procentajul posesiei, după mai bine de jumătate de oră de joc.

Min. 15: Dykes îl trage de tricou pe Mings, englezul îl lovește și el cu cotul pe scoțian, iar arbitrul îi arată cartonașul galben lui McGin, pentru proteste.

Min. 11: Englezii execută cornerul perfect pentru lovitura de cap a lui Stones, care trimite mingea însă în bară!

Min. 11: Mount încearcă un șut spre poarta scoțienilor, însă apărarea lui Steve Clarke respinge în corner!

Min. 1: A început partida!

ECHIPELE DE START:

Anglia: Pickford – James, Stones, Mings, Shaw – Rice, Phillips – Foden, Mount, Sterling – Kane
Rezerve: Ramsdale, Johnstone, Maguire, Grealish, Henderson, Rashford, Trippier, Coady, Sancho, Calvert-Lewin, Chilwell, Bellingham
Selecționer: Gareth Southgate

Scoția: Marshall – McTominay, Hanley, Tierney – O’Donnell, McGin, Gilmour, McGregor, Robertson – Dykes, Adams
Rezerve: Gordon, McLaughlin, Christie, Fleck, Cooper, Armstrong, Nisbet, Fraser, Patterson, Hendry, Forrest, McKenna
Selecționer: Steve Clarke

Stadion: Wembley (Londra)