Golul lui Marica a declanșat trăiri intense la Budapesta. Reacția incredibilă a ungurilor după ce România a deschis scorul

România a deschis scorul în meciul cu Grecia, în minutul 10, prin Ciprian Marica, iar debutul naționalei „tricolore” în noua campanie de calificare pare unul promițător. Atacantul lui Konyaspor a marcat din penalty, lovitura de penalitate fiind obținută de Chipciu.

În contextul în care Ungaria a pierdut confruntarea cu Irlanda de Nord, pe teren propriu, rezultatul echipei lui Pițurcă le dă mari bătăi de cap maghiarilor. Jurnaliștii unguri au lăsat deoparte orgoliile și rivalitatea și au comentat pe Twitter, imediat după golul lui Marica. Maghiarii au avut și puterea să glumească pe seama rezultatelor de până acum: „Cel puțin nu suntem ca Finlanda”, aluzie la faptul că Insulele Feroe au condus cu 1-0 la pauză.

„România conduce cu 1-0 pe Grecia în grupa Ungariei. Trebuie să fim geloși pe vecinii noștri”.

Publicat: 07 09. 2014, 22:16
Actualizat: 08 09. 2014, 00:12