Totul sau nimic!** Nicklas Bendtner, principalul pericol pentru defensiva lusitanilor

Portughezii au de ce să se teamă în meciul cu Danemarca. Deși sunt favoriți la casele de pariuri, lusitanii au pierdut ultimele două grupe preliminare (pentru CM 2010 și Euro 2012) în fața danezilor, fiind obligați să își joace șansa la baraj de fiecare dată. Iar nordicii au câștigat trei din ultimele cinci intâlniri dintre cele două echipe și vor șă-și asigure calificarea în sferturi, după ce victoria împotriva Olandei din primul meci de la Euro (1-0) le-a dat aripi.

Bendtner, nașul lusitanilor

Nicklas Bendtner este principalul pericol pentru defensiva portugheză. Atacantul lui Arsenal a marcat în ultimele patru meciuri împotriva lusitanilor și caută un nou gol pentru a celebra cea de-a 50-a selecție în naționala daneză. „Pentru mine ar fi o onoare să marchez din nou împotriva Portugaliei. Dar nu va fi deloc ușor, ei sunt favoriți, au mai multă experiență”, a spus Bendtner. Elevii lui Paulo Bento nu au voie să mai piardă puncte în următoarele două meciuri, dacă vor să meargă în sferturi. Iar presiunea începe să își spună cuvântul în tabăra lusitană. „Nu suntem roboți, nu suntem super-oameni. Suntem criticați dur de fiecare dată când pierdem! Nu se poate așa ceva”, a izbucnit Nani, care a recunoscut însă că portughezii se află sub presiune și că vor risca totul pe ofensivă în meciul de azi.

Publicat: 13 06. 2012, 09:45
Actualizat: 13 06. 2012, 09:46