Selecționerul Greciei e mulțumit:** „Jucătorii mei au luptat, îi felicit”

Selecționerul Greciei, portughezul Fernando Santos, a recunoscut că Germania a meritat victoria, scor 4-2, în sferturile Euro-2012, vineri, la Gdansk, dar a salutat ”pasiunea și sufletul” echipei sale la acest turneu.

Felicit echipa Germaniei. A jucat foarte bine și a meritat victoria. Dar vreau să-i felicit și pe jucătorii mei, nu pentru acest meci în special, ci pentru eforturile în acest turneu. La pauă le-am spus jucătorilor să-și corecteze greșelile și să aibă mai mult inițiativa, rămânând concentrați și pe aspectul defensiv. Jucătorii mei au luptat. Voi reține de la acest turneu pasiunea și sufletul puse în meciuri”, a spus Santos.

Naționala Germaniei a învins, vineri seară, la Gdansk, cu scorul de 4-2 (1-0), reprezentativa Greciei, în al doilea sfert de finală din cadrul Campionatului European din Polonia și Ucraina, și s-a calificat în semifinalele competiției.

Pentru Germania au marcat Phillip Lahm ’39, Sami Khedira ’61, Miroslav Klose ’68 și Marco Reus ’74, iar pentru Grecia au înscris Giorgios Samaras ’55 și Dimitris Salpingidis ’89 (penalti).

Germania, finalista ediției din 2008, când a fost învinsă de Spania, va întâlni în semifinale, la 28 iunie, la Varșovia, câștigătoarea sfertului de finală dintre Anglia și Italia.

sursa: Mediafax

Publicat: 23 06. 2012, 09:41
Actualizat: 23 06. 2012, 09:42