Obiectiv îndeplinit!** Bosnia – Portugalia 0-0! Gazdele au strigat „Messi, Messi”, Ronaldo și-a ieșit din minți

Bosnia, fosta noastră adversară din grupele preliminare ale Campionatului Euro­pean din 2012, are șanse reale de calificare la turneul din Polonia și Ucraina! Echipa lui Safet Susic nu a primit gol acasă în fața Portugaliei, cu care a încheiat la egalitate (0-0) după un meci de mare luptă, disputat pe un gazon jalnic.

Cu șapte jucători la limita suspendării pentru partida retur, Paulo Bento și-a fi dorit o victorie liniștitoare la Zenica, unde Portugalia a întâlnit o formație decimată a Bosniei. „Ne-am mulțumi cu o remiză albă”, recunoștea înainte de meci selecționerul gazdelor, Safet Susic. Fără trei titulari de bază din apărare, Mujdza, Pandza și Papac, bosniacii au preferat să se apere în marea parte a timpului, singurele faze în care aceștia au fost puși cu adevărat în pericol plecând din piciorul lui Cristiano Ronaldo. Starul lui Real Madrid a pierdut însă duelul nervilor cu fanii de pe „Bilino Polje”, care au umplut la refuz stadionul cu mai bine de două ore înainte de meci!

RONALDO, ANIHILAT DE TRIBUNE
Lasere îndreptate spre ochi, scandări ironice pro-Messi și multe huiduieli. Acesta a fost tratamentul la care a trebuit să reziste explozivul Ronaldo pe parcursul celor 90 de minute, iar lusitanul și-a pierdut din luciditate cu fiecare minut scurs din repriza secundă. După ce a rămas singur cu portarul (60), gazonul i-a jucat o festă și mingea i-a sărit prost în momentul șutului, moment în care starul portughez a făcut o adevărată criză de nervi, aplaudată cu poftă de fanii din tribune.

Pe final, Bosnia a părut mai proaspătă și, pe fondul frustrării neputincioșilor portughezi, Ibisevic a fost la un pas să dea lovitura. Atacantul lui Hoffenheim și-a bătut însă joc de două ocazii imense (74 și 80), iar calificarea se decide la Lisabona, pe 15 noiembrie.

Publicat: 12 11. 2011, 00:04
Actualizat: 12 11. 2011, 00:06