Bento: „Sunt mândru de echipa mea! Am fost strălucitori”

Selecționerul Paulo Bento s-a declarat mulțumit de evoluția Portugaliei în ansamblu, în meciul cu Olanda, scor 2-1, precizând că nu este suficient un singur jucător pentru a obține un bun rezultat, ci este nevoie ca întreaga echipă să joace bine.

Ambele goluri ale portughezilor au fost marcate de Cristiano Ronaldo în minutele 28 și 74, după ce Olanda a condus cu scorul de 1-0, prin reușita lui Van der Vaart, din minutul 11.

În unele meciuri, calitățile individuale ale unora sunt scoase în evidență mai mult, în altele nu. Dar nu un jucător este important, ci echipa. Sunt mândru de ceea ce am reușit să facem ca echipă. Sunt mulțumit că ne-am atins obiectivul într-o manieră foarte strălucitoare. Este de departe cel mai bun meci al nostru, cu excepția primelor 20 de minute. Știm acum că avem o bună capacitatea de reacție, că putem schimba lucrurile în timpul unui meci pentru a inversa un rezultat. Am fost foarte buni astăzi, dar nu am jucat rău nici cu Germania și Danemarca. Nu am pierdut decât în fața Germaniei, una dintre echipele europene cele mai titrate. Sunt foarte mândru„, a declarat Bento.

Selelecționerul a precizat că nu consideră echipa sa favorită în meciul cu cehia din sferturile de finală ale Euro-2012. „Nu va fi ușor cu Cehia. Nu aș spune că suntem favoriți. Trebuie să muncim în continuare pentru a arăta aceleași calități ca în ultimele meciuri și astfel vom avea șanse să atingem faza semifinalelor. Va fi foarte importantă de asemenea recuperarea jucătorilor la cel mai înalt nivel fizic„, a adăugat el.

Echipa națională a Portugaliei s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European din Ucraina și Polonia, după ce a învins, duminică, la Harkov, cu scorul de 2-1 (1-1), reprezentativa Olandei, în ultima etapă a grupei B a competiției. Portugalia a ocupat locul doi în grupă, după Germania.

sursa: Mediafax

Publicat: 18 06. 2012, 10:56
Actualizat: 18 06. 2012, 10:57