Eșec usturător pentru United, care poate pierde calificarea în Champions League! Everton a umilit echipa lui Solskjaer

Manchester United a pierdut categoric duelul foarte important pentru a obține un loc de Liga Campionilor, pe terenul lui Everton, scor 0-4, în runda cu numărul 35 din Premier League.

Deși a putut miza pe majoritatea jucătorilor importanți, United nu s-a regăsit în nicio clipă, trimițând un singur șut pe poartă în cele 90 de minute. Richarlison a punctat primul pentru Everton, în minutul 13, după un aut executat din partea stângă. Islandezul Gylfi Sigurdsson l-a surprins pe David de Gea cu un șut de la aproximativ 25 de metri, la capătul unui contraatac din minutul 28.

După pauză, De Gea a mai încasat un gol din afara careului. Lucas Digne, fostul fundaș al Barcelonei, a expediat un voleu din marginea careului și a dus scorul la 3-0, în minutul 56. Opt minute mai târziu, Theo Walcott a stabilit rezultatul final, 4-0, după un contraatac purtat de Sigurdsson, care i-a pasat decisiv.

În urma acestui eșec, United nu doar că își reduce șansele la calificarea în Liga Campionilor, dar stabilește și un record negativ. Trupa lui Solskjaer a ajuns la cinci înfrângeri consecutive în deplasare în toate competițiile, lucru care nu s-a întâmplat din martie 1981, potrivit Opta.

În urma acestui rezultat, Manchester United rămâne pe locul șase, cu 64 de puncte, la două lungimi în spatele poziției a patra, ocupată de Arsenal, care are și un meci mai puțin disputat. Până la finalul sezonului, trupa lui Solskjaer mai are de jucat cu rivala Manchester City, Chelsea, Huddersfield și Cardiff.

• Everton (4-2-3-1): Pickford – Coleman, Keane, Zouma, Digne (85′ Jagielka) – Schneiderlin, Gueye (76′ McCarthy) – Richarlison (51′ Walcott), Sigurdsson, Bernard – Calvert-Lewin
  • Manchester United (4-3-3): De Gea – Lindelof, Smalling, Jones (46′ Young), Dalot – Pogba, Matic, Fred (46′ McTominay)- Rashford (77′ Pereira), Lukaku, Martial
Publicat: 21 04. 2019, 17:38
Actualizat: 21 04. 2019, 17:39