„E mai iubit de către fanii lui Real Madrid decât a fost vreodată Cristiano Ronaldo”. Cum a ajuns Jude Bellingham la un nivel de popularitate de care portughezul nu a avut niciodată parte în Spania
Mijlocașul Jude Bellingham a reușit să îl eclipseze pe legendarul Cristiano Ronaldo, în fața fanilor Real Madrid, în numai doi ani de când a intrat în lotul ibericilor.
Iar asta în contextul în care Ronaldo a evoluat la Real Madrid nouă ani, în perioada 2009-2018, fiind apreciat de fani.
Britanicul Bellingham a venit la Real Madrid în vara lui 2023, de la Borrusia, cu o cotă de piață la acel moment de 120.000.000 de euro, la același nivel cu cea mai mare cotă a lui Ronaldo, stabilită în octombrie 2014. Cota actuală a lui Bellingham este de 180.000.000 de euro, stabilită în decembrie 2023, potrivit Transfemarkt, și este apogeul valoric al britanicului care este mai apreciat decât a fost vreodată legendarul Ronaldo (40 de ani).
Al-Nassr, echipa la care joacă Ronaldo în acest moment, a ratat titlul în Arabia Saudită.
„E mai iubit de către fanii lui Real Madrid decât a fost vreodată Cristiano Ronaldo”
Bellingham (21 de ani) a devenit vedetă la Real Madrid imediat după ce s-a alăturat clubului, în vara lui 2023, devenind favoritul fanilor alături de Vinicius.
Chiar dacă se află departe de repetarea succesului de care s-a bucurat Ronaldo în cei nouă ani petrecuți la Real Madrid, jurnalistul Andy Brassell a explicat motivul pentru care Bellingham a câștigat deja aprecirea fanilor.
„E mai iubit de către fanii lui Real Madrid decât a fost vreodată Cristiano Ronaldo, în mod necondiționat. Ronaldo a fost admirat și respectat, dar niciodată iubit ca Jude Bellingham.
Acum, ai putea să te gândești: «Bine, bine, Cristiano Ronaldo a marcat mai mult de un gol pe meci timp de nouă ani, cum poate fi cazul?» Este ceva de nedefinit în cazul lui Bellingham. Ați văzut și la Dortmund (n.r. fosta echipa britanicului, unde a jucat trei sezoane), modul cum s-a conectat cu mulțimea. Nu este vorba doar de modul în care joacă, ci și de faptul că îi face pe fanii de pe stadion să se simtă parte din joc. Joacă la fel ca oricare dintre noi, dacă am avea capacitatea de a o face. Cred că acesta este lucrul important. El este un amestec între cel mai bun jucător din lume și noi, cei care jucăm doar duminica. Și nu spun asta într-un mod rău, ci într-un mod complet pozitiv”, a spus Brassell, citat de Goal.
Real Madrid, oprită în sferturile Ligii Campionilor
În actuala ediție a Ligii Campionilor, Real Madrid, deținătoarea titlului, s-a oprit în acest sezon în faza sferturilor de finală, după ce a fost eliminată de Arsenal, cu 3-0 și 2-1. Rivala FC Barceloma este semifinalistă în Liga Campionilor și se va confrunta cu Inter pentru un loc în finala celei mai importante competiții continentale între cluburi. Arsenal și PSG sunt adversarele din cealalată semifinală.
- În competiția internă, Real Madrid se află pe locul secund, cu 72 de puncte, după 33 de etape, la numai patru puncte de liderul FC Barcelona. În etapa următoare, Real Madrid va juca, pe teren propriu, cu Celta Vigo (locul 7), în timp ce FC Barcelona joacă, în deplasare, cu Valladolid, ultima clasată în La Liga.