„Dubla” lui Suarez și golul lui Messi aduc catalanilor al treilea trofeu la CM al Cluburilor. River Plate – Barcelona 0-3. Performanță unică pentru argentinian: a marcat în toate cele trei finale

Golul înscris de Leo Messi (minutul 36) și dubla semnată de Luis Suarez (minutele 49 și 68), uruguayanul ajungând la cinci goluri în cele două meciuri jucate în Japonia, au adus Barcelonei un nou titlu de campioană mondială a cluburilor, al treilea din istorie.

Contra lui River Plate, echipa lui Luis Enrique a reeditat meciul din semifinala cu Guangzhou, impunându-se cu același scor, 3-0, după reușitele semnate de Messi și Suarez. În urma succesului, Barca ajunge la trei trofee la Campionatul Mondial al Cluburilor, după cele din 2009 și 2011, iar Messi se poate lăuda cu o performanță unică: nu doar că a fost pe teren în toate cele trei finale, dar a punctat în fiecare dintre ele.

Echipele de start:

• River Plate: Barovero – Mercado, Maidana, Balanta, Vangioni – Kranevitter, Ponzio, Sanchez, Viudez – Mora, Alario
  • Barcelona: Bravo – Alves, Mascherano, Pique, Alba – Busquets, Iniesta, Rakitici – Neymar, Suarez, Messi

După succesele din 2009 și 2011, Barcelona își dă întâlnire cu istoria la Yokohama, în Japonia, unde are șansa cuceririi celui de-al treilea trofeu la Campionatul Mondial al Cluburilor, record absolut pentru competiție. În fața vedetelor lui Luis Enrique, care în semifinale au trecut lejer de Guangzhou, scor 3-0, va sta campioana Americii de Sud, River Plate, echipă care în penultimul act a învins Hiroshima cu scorul de 1-0.

Luis Enrique are la dispoziție cel mai bun 11 posibil, din care nu vor lipsi vedetele Neymar, Messi și Suarez, reunite în atacul blaugrana după ce primii doi au absentat de la meciul din semifinale, în care responsabilitatea golurilor a căzut pe umerii lui Suarez.

Finala mică a CM al Cluburilor a fost câștigată de Sanfrecce Hiroshima, care a învins-o pe Guangzhou Evergrande, scor 2-1.

Publicat: 20 12. 2015, 15:10
Actualizat: 20 12. 2015, 15:11