Dortmund, show total cu Sancho și Haaland! Borussia a făcut scor cu Frankfurt și e cu gândul la titlu în Bundesliga înaintea dublei cu PSG

Borussia Dortmund și-a revenit repede după eșecul dramatic cu Bayer Leverkusen, scor 3-4. Echipa lui Favre a făcut spectacol cu Frankfurt și s-a impus clar pe teren propriu, scor 4-0, după un nou recital ofensiv, cu Sancho și Haaland în prim-plan.

Înaintea partidei cu Frankfurt, fanii Borussiei au afișat o scenografie impresionantă. Arena din Dortmund a fost iar plină, la meci asistând peste 80.000 de oameni.

Veteranul Piszczek a rupt echilibrul, după ce a deschis scorul înainte de pauză, în minutul 33, polonezul devenind al doilea cel mai în vârstă jucător al Borussiei care înscrie în Bundesliga în acest secol, la 34 de ani și 256 de zile.

Sancho are deja cel mai bun sezon din carieră

Jadon Sancho, revelația Haaland și Guerreiro au marcat în repriza secundă, Borussia dovedind că poate să pună mari probleme celor de la PSG, marți, în optimile Ligii Campionilor.

Englezul Sancho are deja cel mai bun sezon din carieră, după ce a ajuns la 13 goluri și tot atâtea assist-uri în această ediție din Bundesliga. În ediția precedentă de campionat, vedeta Borussiei a marcat de 12 ori.

Hakimi, pe urmele lui Arnold

De remarcat și că Achraf Hakimi a ajuns la 9 assist-uri în acest sezon de Bundesliga, după ce a oferit două pase de gol în victoria cu Frankfurt. Într-un top inedit, fundașul Borussiei este depășit doar de Trent Alexander Arnold. Cu 10 pase decisive, starul lui Liverpool are cele mai bune cifre ofensive dintre fundașii care joacă în primele 5 ligi din Europa.

După succesul categoric de vineri, Borussia Dortmund este acum la un singur punct de liderul Bayern Munchen. Campioana va juca însă duminică pe terenul celor de la Koln, nou-promovată în Bundesliga. Trupa lui Favre are 42 de puncte, la fel ca Leipzig, care va juca sâmbătă cu Werder Bremen.

63 de goluri în 22 de etape are Borussia. Dortmund se poate lăuda cu cel mai bun atac din Bundesliga și dă un avertisment serios celor de la PSG

Publicat: 14 02. 2020, 23:36
Actualizat: 14 02. 2020, 23:44