Dezastru pentru Ronaldo și Al Nassr în Arabia Saudită. Ce s-a întâmplat la echipa miliardarilor saudiți
Al Nassr a pierdut cu 2-1 în fața lui Al Orobah, o echipă nou promovată, în campionatul Arabiei Saudite.
Cristiano Ronaldo abia a atins mingea într-o seară foarte proastă pentru oamenii lui Stefano Pioli.
Dezastru pentru Ronaldo și Al Nassr în Arabia Saudită. Ce s-a întâmplat la echipa miliardarilor saudiți
Cu acest rezultat, echipa lui CR7 se află la nouă puncte în spatele liderului Al Ittihad, și la patru puncte în spatele lui Al Hilal.
Șansele la titlu sunt din ce în ce mai mici iar obiectivul lui Al Nassr pare acum să lupte pentru locul trei, pentru a intra în Liga Campionilor în sezonul viitor.
Deși nu a putut să-și ajute echipa să evite această rușine, cifrele lui Ronaldo din actuala stagiune sunt foarte bune, chiar remarcabile pentru un fotbalist de 40 de ani. El a marcat 24 de goluri și a dat 4 pase decisive, în 29 de meciuri.
Ronaldo Nazario nu l-a ales în top 5 fotbaliști din istorie
În ciuda acestui fapt și a tot ceea ce a realizat în cariera sa, portughezul nu a fost ales de brazilianul Ronaldo nici măcar în Top 5 al celor mai valoroși fotbaliști din istorie.
„Cristiano Ronaldo are un palmares fantastic, a câștigat totul, a marcat goluri în toate felurile posibile. Cu siguranță este printre cei mai buni din istorie. Aș spune că este fără probleme în top 10.
Pele este numărul 1, fără îndoială. Apoi vin Messi și Maradona la egalitate. (n.r.- următorii) Zico, Romario, Cristiano Ronaldo, Van Basten, Zidane, Figo, Rivaldo, Ronaldinho… Sunt o mulțime de vedete pe această listă și sunt sigur că o să uit de unele. De fiecare dată când cineva mă întreabă despre acest clasament, fac o listă diferită, doar primii trei sunt de neclintit.
Neymar este un jucător grozav. Poate că a ratat Cupa Mondială, dar a câștigat Jocurile Olimpice, are aproape totul. Cu siguranță este și el în top 10”, a spus Ronaldo Nazario.
Tot în campionatul Arabiei Saudite, Damac, echipa lui Florin Niță și a șui Nicolae Stanciu, a pierdut în deplasar, la Al Shabab, scor 0-2. Cei doi internaționali români au fost titulari și integraliști.