Derby nebun în Istanbul! Beșiktaș conducea cu 3-0 la pauză, dar Fenerbahce a oferit o revenire de senzație

Besiktaș și Fenerbahce au oferit un meci deosebit de spectaculos în runda cu numărul 23 din prima ligă turcă. Cele două au remizat, scor 3-3, după o revenire fantastică a oaspeților.

Gazdele, conduse de posibilul succesor al lui Mircea Lucescu la naționala Turciei, Senol Gunes, au dominat autoritar prima repriză, iar scorul după primele 45 de minute era 3-0. Gokhan Gonul și Burak Yilmaz, cu o dublă, au înscris pentru Beșiktaș și meciul părea rezolvat.

Cu o situație foarte delicată în clasament, luptându-se pentru evitarea retrogradării, Fener nu a cedat și a restabilit egalitatea într-un interval foarte scurt. Miha Zajc, Sadik Ciftpinar și Hasan Ali Kaldirim, cu o execuție superbă din afara careului, au marcat într-un interval de doar 12 minute, restabilind astfel egalitatea.

VIDEO cu golurile

În urma acestui rezultat, Beșiktaș ratează șansa să se apropie de ocupanta locului secund, Galatasaray, și rămâne pe ultima treaptă a podiumului, cu 40 de puncte. De partea cealaltă, Fenerbahce obține un punct prețios și urcă pe locul 14, cu 25 de puncte, la o singură lungime de prima poziție retrogradabilă. În Turcia, lider este Bașakșehir, cu 51 de puncte.

• Beșiktaș (4-2-3-1): Karius – Gonul, Vida, Isimat-Mirin, Adriano – Tokoz, Hutchinson – Lens (74′ Quaresma), Kagawa (85′ Pektemek), Yalcin (64′ Erkin) – Yyilmaz
  • Fenerbahce (4-2-3-1): Demirel – Isla (46′ Valbuena), Ciftpinar, Skrtel, Kaldirim – Topal, Zajc (84′ Elmas) – Dirar, Arslan, Moses (46′ Andre Ayew) – Soldado
Publicat: 25 02. 2019, 22:14
Actualizat: 25 02. 2019, 22:24