Dennis Man, zeu în Italia! A dat din nou gol și Parma defilează spre Serie A

FC Barcelona îl trimite pe Dennis Man la Fenerbahce! Transferul care îi schimbă destinul fotbalistului român
Vezi galeria foto - 5 poze

Dennis Man este pe cai mari în Italia după ce Parma s-a impus în fața celor de la Pisa, scor 3-2, în runda a 25-a, și este lider detașat în Serie B.

Internaționalul român a avut din nou o evoluție apreciată, marcând golul de 2-1 al echipei sale.

Trupa lui Dennis Man a deschis scorul prin Benedyczak, în minutul 25, însă oaspeții nu s-au lăsat mai prejos și au egalat după numai zece minute, prin Valoti. Meciul a trenat până spre final, când Dannis Man a schimbat din nou tabela, în minutul 81. Charpentier l-a găsit pe român demarcat în careu, care a scos superb din preluare un fundaș din joc, și a marcat cu un șut puternic, învingându-l pe Nicolas. A fost a zecea reușită în campionat a lui Dennis Man. El a mai punctat de două ori și în Cupa Italiei.

Pisa a egalat din prin Canestrelli, din pasa unui alt român, internaționalul Marius Marin. Când toată lumea se pregătea de remiză, Del Patro a dat lovitura în minutul 90+5 și a adus victoria gazdelor.

Celălalt jucător român al Parmei, Valentin Mihăilă, a fost titular, dar a fost schimbat după nici o oră de joc, nereușind astfel să continue forma bună etalată în ultimul timp în tricoul „cruciaților”.

În urma acestui rezultat, Parma și-a consolidat poziția de lider în Serie B, cu 54 de puncte, și se află la opt puncte în fața lui Cremonese, ocupanta locului secund.

Pentru prestația din această partidă, Dennis Man a primit nota 7,8 de la sofascore. În ceea ce îl privește pe Valentin Mihăilă, internaționalul român a fost notat cu 6,8.

Dennis Man conduce topul atacanților din Serie B

Prestațiile excelente ale lui Dennis Man au fost elogiate de presa din Cizmă. Site-ul tuttomercato.web l-a inclus în frunte pe internaționalul român într-un top al notelor primite. Man se află primul loc în ierarhia celor mai buni atacanți din Serie B în acest sezon, cu o medie de 6,47, la egalitate cu Gennaro Tutino și Massimo Coda.

Cum arată TOP 5: 1. Dennis Man (Parma) 6,47, 2. Gennaro Tutino (Cosenza) 6,47, 3. Massimo Coda (Cremonese) 6,47, 4. Joel Pohjanpalo (Venezia) 6,42, 5. Dennis Johnsen (Cremonese) 6,31.

Mai mult decât atât, Man este cel mai bun dribleur din Serie B și a fost poreclit „Acrobatul”, potrivit parmalive.com.

Atacantul român a reuşit în acest sezon 49 de driblinguri, mai multe decât orice alt jucător din eşalonul numărul doi al Italiei.

Publicat: 17 02. 2024, 19:34
Actualizat: 20 02. 2024, 13:49