Dennis Man face spectacol la Parma! Românul a marcat din nou, iar echipa lui s-a calificat în optimile Cupei Italiei | VIDEO

Dennis Man (25 de ani) face un sezon excelent la Parma, iar internaționalul român trece printr-o perioadă foarte bună înaintea meciurilor echipei naționale a României din preliminariile pentru EURO 2024.

Parma s-a duelat cu Lecce în Cupa Italiei, iar formația la care joacă Dennis Man și Valentin Mihăilă a reușit să se califice în optimile de finală după ce s-a impus cu scorul de 4-2.

Dennis Man a fost rezervă în partida cu Lecce din Cupa Italiei, însă internaționalul român a fost introdus în minutul 55 și nu a dezamăgit. De partea cealaltă, Valentin Mihăilă a fost integralist pentru prima dată în sezonul actual.

Parma a condus-o pe Lecce cu scorul de 2-0 la pauză, după ce Sohm și Bonny și-au trecut numele pe tabela de marcaj, însă gazele au revenit după pauză prin Piccoli (54) și Strefezza (76).

Formația românilor Dennis Man și Valentin Mihăilă a reușit calificarea în optimile de finală ale Cupei Italiei după ce Pongracici și-a trimis mingea în proprie poartă în minutul 90+5, iar Dennis Man a închis tabela de marcaj în minutul 90+7 după ce a transformat un penalty.

În optimile de finală ale Cupei Italiei, Parma se va duela cu un adversar extrem de dificil. Dennis Man și Valentin Mihăilă vor da nas în nas cu starurile lui Fiorentina, echipă care ocupă locul 6 în Serie A.

Dennis Man, sezon excelent la Parma

Cotat de site-urile de specialitate la 3,5 milioane de euro, Dennis Man a ajuns la Parma în ianuarie 2021 și mai are contract cu formația din Serie B până în iunie 2025. Românul a jucat în sezonul 2023-2024 în zece meciuri pentru Parma, a dat șapte goluri și a oferit o pasă decisivă.

După 11 etape jucate în sezonul 2023-2024 din Serie B, Parma se află pe primul loc, cu 26 de puncte, la cinci în fața celor de la Venezia și US Catanzaro, după ce formația la care joacă Dennis Man și Valentin Mihăilă a bifat opt victorii, două rezultate de egalitate și o înfrângere.

Pentru Parma urmează duelul de „acasă” cu FC Sudtirol programat duminică, 5 noiembrie, ora 17.15.

Publicat: 01 11. 2023, 22:39