Dennis Man e în modul „Leo Messi” la Parma! A marcat un nou gol, a dat o pasă de gol și a luat o notă pe măsură

Dennis Man, pe urmele lui Adrian Mutu! E la un pas de un transfer de senzatie de la Parma, unde a devenit un idol: „Nu ne temem ca vor veni oferte! Merita totul”

Dennis Man a fost din nou omul decisiv pentru Parma, în partida câștigată de formația românului în runda cu numărul 19 din Serie B, în deplasare, cu Brescia, scor 2-0.

Atacantul a pasat decisiv la primul gol al „cruciaților”, semnat de Adrian Bernabe, și l-a marcat pe al doilea, în decurs de numai șase minute.

Dennis Man, din nou omul decisiv pentru Parma

Man s-a aflat pe teren vreme de 69 de minute și a fost desemnat cel mai bun jucător al partide de către site-ul Sofascore, care i-a acordat nota 8,5.

Presa din Italia a aclamat prestația atacantului român, care a fost considerat principala armă a antrenorului Fabio Pecchia în meciul cu Brescia.

„Man și Bernabe conduc Parma cu o evoluție somptuoasă”, au titrat italienii de la parmalive”Man își păzește zona și o face la perfecțiune, oprind avansul fiecărui adversar. Aleargă și își cheamă coechipierii la ordine și astfel Parma obține o victorie prețioasă.”, a notat publicația citată despre Dennis Man.

În urma acestei victorii, Parma își consolidează poziția de lider în Serie B, cu 41 de puncte acumulate după 19 etape.

Echipele de la Brescia – Parma 0-2

BRESCIA: Andrenacci – Papetti, Cistana, Adorni – Jallow, Paghera, Bertagnoli, Huard – Bianchi, Olzer – Moncini
REZERVE: Cortese – Bjarnason, Galazzi, Borrelli, Ferro, Fogliata, Besaggio, Maccherini Tonini, Mangraviti, Riviera, Van de Looi
ANTRENOR: Rolando Maran

PARMA: Chichizola – Del Prato, Balogh, Circati, Coulibaly – Man, Cyprien – Bernabe, Hernani, Mihăilă – Colak
REZERVE: Corvi, Turk – Benedyczak, Camara, Charpentier, Estevez, Sohm, Bonny, Di Chiara, Hainaut, Osorio, Partipilo
ANTRENOR: Fabio Pecchia

Dennis Man are Italia la picioare!

„Man nu are nicio legătură cu ceea ce se joacă acum în Serie B, este mult peste nivelul acestei competiții. Ar merita să evolueze în Serie A, și acolo însă la echipe de top. În zilele lui bune nu-ți lasă nicio șansă!”, a spus Roberto Breda, antrenorul celor de la Ternana.

„Altă evoluție de pus în ramă pentru extrema română. A fost pur și simplu de nemarcat pentru defensiva Ternanei.

A alergat foarte mult și când se aprinde devine mereu periculos. A părut că poate face ceea ce vrea și în prima repriză a ratat de puțin să înscrie golul etapei, dar lobul său a trimis mingea foarte puțin alături de poartă. Asocierea cu Bernabe a dăruit magie, la fel ca la situația de la primul gol al Parmei”, a notat Parma Live.

Publicat: 26 12. 2023, 19:55