Debut excelent de an pentru Ronaldo! Cristiano a reușit primul hat-trick în tricoul lui Juventus în Serie A. Capitolul la care este peste rivalul Messi

Juventus' Portuguese forward Cristiano Ronaldo celebrates after scoring his third goal during the Italian Serie A football match Juventus vs Cagliari on January 6, 2020 at the Juventus Allianz stadium in Turin., Image: 491316354, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Marco Bertorello / AFP / Profimedia

Cristiano Ronaldo se simte tot mai bine la Juventus, asta deși la un moment dat s-a vorbit serios că portughezul va pleca din Serie A. În primul meci din 2020, Cristiano a făcut spectacol și a izbutit primul hat-trick de când a ajuns la Torino.

Campioana Italiei a bătut-o clar pe Cagliari, scor 4-0, dar la pauză scorul a fost 0-0. Ronaldo a fost de neoprit după pauză și a marcat de trei ori (o dată din penalty). Celălalt gol al lui Juve a fost izbutit de Gonzalo Higuain.

Ronaldo a intrat în istoria Serie A și a bifat o premieră la Juventus

Cristiano a mai reușit azi o performanță importantă, devenind primul portughez care marchează de trei ori într-un meci din Serie A.

Ronaldo a mai izbutit hat-trick-uri și în La Liga și Premier League. Doar Alexis Sanchez se mai poate lăuda cu o astfel de performanță în Anglia, Italia și Spania, trei dintre cele cinci ligi de top din Europa.

Cifrele lui Ronaldo și Alexis

În plus, pentru prima oară de când a ajuns la Juve, Cristiano a marcat în 5 meciuri la rând în Serie A.

Cu 45 de puncte, Juventus este lider în Italia. Campioana are trei puncte peste rivala Inter, care va juca însă de la ora 21:45 pe terenul lui Napoli, în derby-ul etapei din Serie A.

Publicat: 06 01. 2020, 19:17