Debut de vis pentru Kagawa la Beșiktaș! Japonezul a reușit o dublă la doar câteva zile după ce a semnat cu formația turcă

• La doar câteva zile după ce a semnat cu Beșiktaș, Shinji Kagawa (29 de ani) a impresionat deja la formația din Istanbul. Niponul și-a trecut în cont o „dublă”, chiar la debut, contra lui Antalyaspor, scor 6-2.

Kagawa a avut parte de o primă jumătate de sezon dezamăgitoare în tricoul Borussiei Dortmund, acesta nemaifăcând parte din planurile lui Lucien Favre. Astfel, mijlocașul japonez a fost împrumutat până la finalul stagiunii la Beșiktaș în chiar ultima zi a perioadei de mercato, iar duminică, acesta a reușit să-i impresioneze pe fanii „vulturilor”, în partida din Super Lig.

Fostul jucător de la Manchester United a fost introdus pe teren în minutul 81 al partidei de pe terenul lui Antalyaspor, moment în care formația sa conducea deja cu scorul de 4-1. După doar căteva secunde, la chiar prima acțiune a sa, Kagawa a înscris în poarta gazdelor, cu un șut plasat din afara careului. La doar două minute distanță, mijlocașul și-a trecut în cont „dubla”, în urma unei lovituri libere executate de la aproximativ 30 de metri distanță. Au fost primele goluri înscrise de Kagawa în acest sezon, acesta părând să-și regăseasca forma după începutul nefast din Bundesliga.

„A fost senzațional să înscriu două goluri chiar la debut, fiind introdus pe final. Voi da tot ce am mai bun pentru a face diferența pe teren și să o ajut pe Beșiktaș. Sunt fericit și mândru să mă aflu aici”, a declarat Kagawa la finalul partidei, potrivit site-ului oficial al turcilor.

După această victorie, Beșiktaș urcă pe locul 3 în Super Lig, cu 33 de puncte, la 11 lungimi de liderul Bașakșehir și la 3 de ocupanta poziției secunde, Galatasaray.

Publicat: 04 02. 2019, 11:26
Actualizat: 04 02. 2019, 11:52