Dan Petrescu e în corzi la Jeonbuk! Reacție dură a „Bursucului” după ultimul meci pierdut în Coreea de Sud: „Dezamăgitor! Este o rușine, simt presiune”

Dan Petrescu a răbufnit la conferința de presă, după ultimul meci pierdut de cei de la Jeonbuk, scor 1-3 împotriva celor de la Daegu.

Dan Petrescu e în corzi la Jeonbuk!

Echipa „Bursucului” a cedat pe teren propriu în runda cu numărul 32 a campionatului din Coreea de Sud. Cunoscut ca un antrenor care pune mult accent pe jocul defensiv, Petrescu a fost extrem de dezamăgit de golul încasat de elevii săi încă din primele 15 secunde ale jocului! În minutul 7, scorul era deja 0-2.

Unicul gol al celor de la Jeonbuk a fost semnat chiar de Nana Boateng, jucătorul transferat de la CFR Cluj. La finalul partidei, Petrescu a recunoscut că se simte copleșit de presiune.

„Golul a venit în primele 15 secunde, iar rezultatul este dezamăgitor. A fost greu să trecem prin apărarea lui Daegu în repriza secundă. Am creat cât mai multe ocazii, dar am primit trei goluri. Este o rușine.

Uneori fotbalul nu merge așa cum îți dorești. Am avut și multe accidentări. Simt presiune pentru următorul meci, dar trebuie să câștigăm”, a spus Dan Petrescu, după meci.

Echipele de la Jeonbuk – Daegu 1-3

JEONBUK: Jeong – Ahn, Hong, Petrasek, Ku, Jeong – Han, Boateng, Maeng, Moon – Gustavo
REZERVE: Gong – Yun Young-Sun, Lee Dong-Jun, Lee Soo-Bin, Choi Chul-Soon, Lee Joon-Ho, Park Chang-Woo
ANTRENOR: Dan Petrescu

DAEGU: Choi – Kim, Hong, Jo – Jang, Park, Lee, Hong – Go, Edgar Bruno, Lucas Barcelos
REZERVE: Oh Seung-Hoon – Lee Keun-Ho, Kim Kang-San, Kim Hee-Seung, Kim Y.J, Yoo Ji-Un, Lee Won-Woo
ANTRENOR: Choi Won-Kwon