VIDEO/ **Vezi rezumatele meciurilor din UEFA!

Aseară a avut loc turul optimilor de finală din Cupa Uefa.

Echipa ucraineană Șahtior Donețk, cu Mircea Lucescu pe banca tehnică și cu Răzvan Raț pe teren, a fost învinsă, în deplasare, de formația rusă ȚSKA Moscova, scor 1-0 (0-0). Unicul gol al meciului a fost marcat de brazilianul Vagner Love, în minutul 50, dintr-un penalty acordat pentru un fault al lui Raț.

În celălalt meci cu prezențe românești, Dinamo Kiev (cu Tiberiu Ghioane introdus în minutul 90+2 și cu Florin Cernat rezervă) a întâlnit Metalist Harkov, într-un duel 100% ucrainean. Gazdele s-au impus cu 1-0 (0-0), prin golul croatului Vukojevic, din minutul 54.

Cu excepția meciurilor de pe City of Manchester Stadium și de pe Stadio Friuli, unde gazdele s-au impus cu 2-0, toate meciurile au fost pe muchie de cuțit, urmând ca meciurile retur (care se vor disputa în 18 și 19 martie) să fie decisive.

Tragerea la sorți pentru sferturile de finală și pentru semifinale va avea loc vineri, 20 martie, la Nyon. De asemenea, tragerea la sorți pentru sferturile Ligii va avea loc în aceeași zi.

Vezi aici toate rezumatele optimilor Cupei UEFA

ȚSKA Moscova – Șahtior Donețk 1-0 (V. Love pen. 50′);

Dinamo Kiev – Metalist Harkov 1-0 (Vukojevic 54′)

HSV – Galatasaray  1-1 (Jansen ’50 / Ayhan Akman 33′);

Paris Saint-Germain – Sporting Braga 0-0;

Werder Bremen – AS Saint-Etienne 1-0 (Naldo 20);

Udinese – Zenit Sankt-Petersburg 2-0 (F. Quagliarella 85′, Di Natale pen. 90+2′);

Manchester City – Aalborg 2-0 (F. Caicedo 8′, Shaun Wright-Phillips 30′);

Olympique Marseille – Ajax Amsterdam 2-1 (B. Cheyrou 19′, Niang 33′ / L. Suarez pen. 36′) ;

Publicat: 13 03. 2009, 10:57
Actualizat: 13 03. 2009, 17:01