VIDEO / Int. Porto Alegre a câștigat Copa Sudamericana

Finala Copa Sudamericana (Cupa UEFA în variantă locală) s-a disputat, tur-retur, între brazilienii de la Internacional Porto Alegre și argentinienii de la Estudiantes La Plata. În tur, echipa carioca învinsese, scor 1-0, în Argentina (gol Alex), așa că returul se anunța facil pentru gazde.

Dar, lucrurile nu au stat chiar așa, compatrioții lui Maradona deschizând scorul prin Alayes (1-0), scor rămas neschimbat și care a trimis meciul în prelungiri. Acolo, băieții din orașul în care s-a născut Ronaldinho Gaucho au reușit să egaleze cu doar câteva minute înainte de finalul prelungirilor, prin Nilmar (min. 115), așa că trofeul a rămas în Brazilia.