VIDEO / Galata e în „optimile” Cupei UEFA după un THRILLER cu 7 goluri!

Meci de infarct pe "Ali Sami Yen" din Istanbul, în returul "șaisprezecimilor" Cupei UEFA dintre Galatasaray și Bordeaux.

După 0-0 în tur turcii aveau prima șansă la calificare. Fanaticii suporteri ai gazdelor au fost reduși la tăcere încă din minutul 1, atunci când Bellion a deschis scorul pentru francezi.

Galata a revenit în joc cu două goluri înscrise înainte de pauză, în interval de numai două minute, prin Arda și Kewell. Tot Arda a dus scorul la 3-1 în minutul 65 și părea că soarta calificării este pecetluită.

Elevii lui Laurent Blanc nu au capitulat însă și au reușit să egaleze prin Chamakh (’74) și Cavenaghi (’75).

Turcii și-au revenit repede din șoc și au continuat asalturile spre poarta lui Bordeaux. Eforturile le-au fost răsplătite în minutul 4 al prelungirilor, atunci când Sabri a declanșat infernul în tribune, cu o reușită superbă.

Galatasaray se califică astfel în "optimile" Cupei UEFA, după un meci interzis cardiacilor, acolo unde va întâlni formația germană Hamburg.

VEZI AICI REZUMATUL PARTIDEI GALATASARAY-BORDEAUX 4-3

Publicat: 26 02. 2009, 23:21
Actualizat: 27 02. 2009, 00:00