Victorie pentru Lucescu în Cupa UEFA!

Echipa antrenată de Mircea Lucescu, Șahtior Donețk a câștigat meciul tur din șaisprezecimile Cupei UEFA în fața englezilor de la Tottehham. Cu Răzvan Raț în teren, ucrainienii au început foarte bine partida și i+au surprins pe britanci cu un joc agresiv și cu o dispunere tactică excelentă. Chiar dacă la pauză tabela de marcaj arăta 0-0 în repriza secundă oamenii în portocaliu s-au dezlănțuit și au câștigat cu 2-0.

Primul gol a venit în minutul 78 când noul intratul Seleznov a fructificat cu o lovitură de cap, o fază fixă. Șahtior nu s-a mulțumit cu puțin iar în minutul 88, Jadson a creat o fază de toată frumusețea și a încheiat-o cu gol. 2-0 și Lucescu poate aborda mai lejer returul de la Londra.

Răzvan Raț a fost integralist și a primit un cartonaș galben în minutul 40 al întâlnirii.