UEFAntasticul Mutu și ghinionistul Contra

„Mutu este un jucător foarte bun, dar sper să nu mai aibă la fel de mult noroc“, declara Vergoossen, tehnicianul lui PSV Eindhoven, imediat după meciul tur, când românul marca dintr-un carambol.

Iar „Briliantul“ a ținut cu tot dinadinsul să-și demonstreze calitățile și aseară a marcat o „doppietta“ senzațională în poarta lui Gomes, calificând formația „Viola“ aproape de unul singur în semifinalele competiției.

Golurile 5 și 6 în UEFA pentru un Mutu sclipitor, desemnat de toată lumea drept urmașul de drept al lui Baggio și al lui Batistuta în trupa „Viola“. Cartonașul galben văzut în minutul 19 nu a făcut altceva decât să-l enerveze pe român, care „l-a executat“ din lovitură liberă și din acțiune pe Gomes de la aceeași distanță, 25 de metri.

www.firenzeviola.it: Românul și-a încununat evoluția stratosferică din Olanda cu o dublă senzațională prin care își demonstrează încă o dată clasa

goluri a înscris Adrian Mutu pentru Fiorentina în această ediție a Cupei UEFA

Tot aseară, „Guriță“, titular al postului de mijlocaș dreapta la Getafe, a reușit un nou golazzo în poarta veteranului Kahn, în meciul cu Bayern München, după o cursă incredibilă de peste 50 de metri în care i-a pierdut pe drum pe Demichelis și Van Bommel, trimițând apoi mingea sub transversala porții bavareze (44).

Din păcate, golul său nu a fost suficient pentru obținerea calificării în semifinale. Getafe a fost egalată în minutul 89, după un gol al lui Ribery, pentru ca în prelungiri spani­olii să treacă de la extaz la agonie.

Golurile lui Casquero (91) și Braulio (93) păreau că îi vor duce pe cei de la Getafe în semifinale, însă itali­anul Toni a lovit de două ori într-un final dramatic (115 și 120) pentru 3-3, consfințind astfel calificarea lui Bayern München în penultimul act al competiției.

Publicat: 11 04. 2008, 01:49
Actualizat: 11 04. 2008, 02:51