Mutu, OUT din UEFA!

Adrian Mutu a jucat toate minutele manșei retur dintre Ajax Amsterdam și Fiorentina, din cadrul 16-imilor Cupei UEFA.

Scorul final a fost însă favorabil ‘lăncierilor’, care au obținut o remiză după ce italienii au condus cu 1-0 și s-au calificat mai departe în optimi.

La meciul cu numărul 100 în tricoul Fiorentinei, Mutu s-a remarcat printr-un cartonaș galben în minutul 30 și printr-o pasă decisivă la golul marcat de Gilardino în minutul 61.

Olandezii au reușit egalarea, prin Leonardo, cu doar două minute înaintea finalului care ar fi adus reprizele de prelungiri pe Amsterdam Arena, pentru că meciul din tur se încheiase cu scorul de 1-0 pentru fosta echipă a lui Cristi Chivu.

Echipele de start:

Ajax: Vermeer – Van der Wiel, Oleguer, Vertonghen, Vermaelen – Gabri, Eyong Enoh, Lindgren – Luis Suarez, Sulejmani, Emanuelson

Fiorentina: Frey – Zauri, Gamberini, Kroldrup, Pasqual – Donadel, Felipe Melo, Semioli, Montolivo – Mutu, Gilardino

Publicat: 26 02. 2009, 23:40
Actualizat: 26 02. 2009, 23:46