Eroii din Eden

„Vreau să simt Praga” este titlul unei piese a românilor de la Travka. Hizo a simțit aseară că Slavia Praga nu este în largul ei, dar nici nu a riscat pe un joc ofensiv. Egalul a fost obiectivul pentru moldoveni. Punct ochit, punct lovit. Hizo a betonat apărarea cu patru fundași și a început cu doi închizători, N’Doye și Genchev, preferându-l în atac doar pe Temwanjera. Campioana Cehiei a semănat în prima repriză cu o echipă de mijlocul clasamentului din Liga I, începând meciul crispat și fără vreo ocazie notabilă. Dar Genchev și-a reglat șutul de la distanță și, în minutul 22, trasorul său de la 30 de metri s-a oprit în bara bătrânului Vaniak. A fost clipa când Eden-ul, o arenă cochetă și primitoare de altfel, a tăcut complet, auzindu-se doar suspinul micuței galerii vasluiene.

Fanii praghezi și-au fluierat favoriții

Replica cehilor nu le-a dat prea multe emoții moldovenilor, Belaid și Jarolim șutând foarte slab spre poarta lui Kuciak. Slovacul a apărat excelent în repriza a doua, când Necid, în minutele 64 și 73, a fost foarte aproape de deschiderea scorului. Elevii lui Hizo n-au contat în atac și au jucat periculos în defensivă, dar exact, Buhuș, Andronic și Panait respingând tot ce a trecut în zona centrală a careului vasluian. Huiduieli din tribună la fiecare cădere a moldovenilor și la tragerile de timp care fac parte din joc. Așa s-au desfășurat ultimele zece minute ale debutului în cupele europene al grupării din Vaslui. Markovic s-a accidentat și fanii praghezi au început să arunce cu câteva brichete. Intrarea lui Vladimir Smicer le-a dat aripi fanilor, dar N’Doye și compania nu au fost sensibilizați, evoluând perfect până la final. Un 0-0 uluitor pentru campioana Cehiei și plin de speranțe pentru o echipă înființată în urmă cu șase ani.