Cum comentează belgienii evoluția fabuloasă avută de Ianis Hagi în Europa League. ”Merita mai multe şanse la Genk?”

Rangers Ianis Hagi celebrates scoring his side's third goal of the game during the UEFA Europa League round of 32 first leg match at Ibrox Stadium, Glasgow., Image: 499913449, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Andrew Milligan / PA Images / Profimedia

Ianis Hagi (21 de ani) a făcut un meci extrardinar în partida Rangers – Braga (3-2), din Europa League. „Decarul” României a înscris două goluri, reușind să aducă o victorie in-extremis pentru echipa din Scoția. Presa din Belgia deja se gândește dacă nu cumva Genk a făcut o greșeală când l-a lăsat pe mijlocașul român să plece, sub formă de împrumut, la Rangers.

În minutul 59 din partida Rangers – Braga, tabela de marcaj arăta scorul de 0-2 pentru echipa portugheză, însă, în minutul 67, Ianis Hagi a dat tonul „remontadei” printr-un gol fabulos. Opt minute mai târziu, mijlocașul Aribo Joe a dus scorul la 2-2, iar în minutul 82, Ianis Hagi „a detonat bomba” pe Ibrox Park, când a marcat golul victoriei, pentru Rangers, printr-un șut deviat de zidul defensiv în poarta celor de la Braga, dintr-o lovitură liberă.

Belgienii sunt fost impresionați de Ianis Hagi

Jurnaliștii de la VoetbalBelgie susțin că Ianis Hagi a fost lăsat să plece prea ușor, de Genk. Aceștia se întreabă dacă nu cumva internaționalul român ar fi meritat mai multe șanse în tricoul campioanei Belgiei.

„Ianis Hagi a fost strălucitor la Rangers în Europa League.

Lăsat să plece prea uşor de la Genk, Ianis Hagi se descurcă excelent sub comanda lui Steven Gerrard la Rangers. Trebuia oare să primească mai multe minute la Genk? Braga i-a condus pe scoţieni cu 2-0, dar Rangers a revenit datorită lui Ianis Hagi”, scrie VoetbalBelgie.

Decarul naționalei a fost transferat de Genk, în vara lui 2019, de la FC Viitorul, pentru suma de patru milioane de euro. În acestă iarnă, Ianis Hagi a fost cedat, sub formă de împrumut, la Glasgow Rangers până în vară, iar dacă mijlocașul va da randamentul scontat, formația scoțiană va putea să-l achiziționeze definitiv pentru suma de cinci milioane de euro. Astfel, campioana Belgiei ar avea un profit de un milion de euro.

Publicat: 21 02. 2020, 19:38