Cristiano Ronaldo bate record după record. A marcat din nou în Champions League al Asiei
La cei 40 de ani ai săi, Cristiano Ronaldo dovedește că vârsta este doar un număr. Golul marcat în meciul cu Esteghlal din optimile Ligii Campionilor Asiei i-a adus un nou record important.
În plus, a contribuit la victoria categorică a echipei sale, scor 3-0, care a ajuns astfel în sferturile competiției. Nici Jhon Duran, atacantul transferat în această iarnă de la Aston Villa, în schimbul a 70 de milioane de euro, nu s-a lăsat mai prejos.
Spectacol în Liga Campionilor Asiei. Cristiano Ronaldo a doborât un record uriaș
După remiza albă din manșa tur, soarta calificării s-a tranșat pe Al Awwal Park din Riad. Cel care a deschis balul a fost Duran, încă din minutul 9, ca mai apoi să intre în scenă CR7.
Acesta nu a putut face deplasarea în Iran, întrucât risca să primească 100 de lovituri de bici, dar s-a revanșat în minutul 27 al meciului decisiv, transformând o lovitură de la 11 metri. Aceasta a fost reușita cu numărul 927 a carierei. De altfel, cele mai multe dintre ele au venit după împlinirea vârstei de 30 de ani.
Obiectivul suprem este, însă, cu totul altul: atingerea pragului de 1.000 de goluri. Starul portughez și-a exprimat în nenumărate rânduri dorința de a-l duce la îndeplinire până să agațe ghetele în cui.
Revenind la partida din optimile celei mai importante competiții intercluburi a Asiei, Jhon Duran și-a trecut în cont dubla în minutul 84, stabilind scorul final. Trebuie spus și că Esteghlal a fost nevoită să abordeze întreaga repriză secundă cu un om în minus, după eliminarea lui Mehran Ahmadi.
Kaka, despre Ronaldo: „Cel mai bun jucător din istoria fotbalului”
În stilul caracteristic, Cristiano Ronaldo a afirmat recent că merită din plin să fie considerat cel mai bun fotbalist al tuturor timpurilor, stârnind astfel o amplă dezbatere pe marginea subiectului. Kaka, de pildă, i-a dat dreptate.
„Câștigarea Cupei Mondiale nu schimbă nimic. Eu am câștigat totul, dar nu sunt cel mai bun din istorie. Messi e un geniu, dar cel mai bun și jucătorul complet din istoria fotbalului este Cristiano Ronaldo”, a reacționat acesta.
Brazilianul Ronaldo, în schimb, nu doar că l-a contrazis pe portughez, dar i-a atribuit un surprinzător loc șase în topul personal. Podiumul a fost ocupat de Pele, Messi și Diego Maradona.
„Pele este numărul 1, fără îndoială. Apoi vin Messi și Maradona la egalitate. (n.r.- următorii) Zico, Romario, Cristiano Ronaldo, Van Basten, Zidane, Figo, Rivaldo, Ronaldinho… Sunt o mulțime de vedete pe această listă și sunt sigur că o să uit de unele. De fiecare dată când cineva mă întreabă despre acest clasament, fac o listă diferită, doar primii trei sunt de neclintit”, a spus cel pe care mulți îl cataloghează drept „adevăratul Ronaldo”.