Cosmin Olăroiu, final de an cumplit în Emirate! A intrat în 2024 după drama la care a asistat neputincios: „Am transformat în coșmar totul”

Sharjah, echipa lui Cosmin Olăroiu, a fost zdrobită de Al-Ahli Dubai, scor 2-6, într-un meci care a contat pentru Supercupa Emiratelor.

Deși avea 2-0 în minutul 26, formația fostului antrenor de la FCSB a clacat și a pierdut partida.

Sharjah a deschis scorul prin Camara, iar Marega a fost cel care avea să majoreze avantajul echipei oaspete.

Deși soarta meciului părea deja decisă, Al-Ahli a reușit să revină. Salim Ali a văzut cartonașul roșu în minutul 32 și a lăsat-o pe echipa lui Cosmin Olăroiu în 10 oameni, factor care a ajutat-o pe formația din Dubai să întoarcă scorul. Cartabia a înscris de două ori, în timp ce Al Ghassani și-a trecut și el numele pe tabelă chiar înainte de pauză.

Al-Ahli s-a dezlănțuit în repriza secundă și i-a umplut poarta lui Sharjah prin golurile marcate de Mateusao, Suhail și Yuri. Gruparea oaspete a încheiat meciul în 9 oameni, Caio fiind și el eliminat.

Cosmin Olăroiu a rămas înmărmurit când a văzut că echipa sa a pierdut într-o asemenea manieră, deși avea 2-0 și părea că are meciul „în mână”. Antrenorul român de la Sharjah le-a reproșat greșelile jucătorilor săi, erori care au dus la pierderea Supercupei.

„Pentru mine, a fost cea mai ușoară finală pe care am avut-o sau cea mai ușoară Supercupă pe care am avut-o. Dar am transformat-o într-un coșmar!

Am făcut greșeli foarte mari. Am cedat. În primele 30 de minute sau cât am condus cu 2-0, eram în control total al partidei, puteam marca și pentru 3-0. Apoi, am greșit. Am dat mingea la adversari la vreo trei sau patru goluri. La ultimele trei goluri, sigur! Avem trei assist-uri… Și asta a fost.

Din păcate, la un asemenea nivel n-ai voie să faci asemenea greșeli. Să pui mâna pe minge… E greșeală de începător… Sunt multe, multe semne de întrebare.

Chiar dacă greșelile au fost comise de jucători, eu îmi asum responsabilitatea eșecului, fiindcă nu-mi place să fug de răspundere după asemenea situații.

Asemenea meciuri ne pun pe gânduri, astfel încât să ne corectăm greșelile. O să încerc să fac asta, mai ales că această înfrângere a fost o lecție dură”, a declarat Cosmin Olăroiu.

Publicat: 01 01. 2024, 16:27
Actualizat: 01 01. 2024, 16:28